czwartek, 18 kwietnia 2024r.

Radni Przyjęli budżet

Autor: |

Radni Świdnika dyskutowali wczoraj nad projektem budżetu miasta na rok 2024 przedstawionym przez burmistrza Waldemara Jaksona.

–  Na przestrzeni ostatnich miesięcy prognozowanie rozwoju gospodarki narodowej uległo olbrzymim zmianom. Wojna na Ukrainie, wysoka inflacja, bezprecedensowy wzrost cen energii, zmiany w przepisach prawnych, które obligowały nas do zwiększenia wydatków, że wspomnę tylko o płacy minimalnej, zmiany regulacji podatkowych. To wszystko utrudnia szacowanie dochodów w perspektywie Wieloletniej Prognozy Finansowej. Planowany budżet zamyka się kwotą dochodów na poziomie 227 mln zł.  Po stronie wydatków kwota 231,5 mln zł , 52 mln zł stanowią wydatki majątkowe, czyli 22 procent wydatków ogółem.  Deficyt budżetowy zamknie się na koniec przyszłego roku kwotą ponad 4 mln zł. Oznacza to, że w porównaniu z ubiegłorocznym, jak również pierwotnym projektem na rok 2024, przewidującym deficyt na ponad 10 mln zł, znacznie spadnie. W konstruowaniu budżetu opieraliśmy się na metodologii, jednej z trzech powszechnie stosowanych, polegającej na oszacowaniu wydatków i dodaniu deficytu ocenianego jako dopuszczalny w kontekście spodziewanych dochodów. Zatem wydatki muszą być dostosowane do możliwości ich sfinansowania. Niestety ten rok jest wyjątkowo trudny, jeśli chodzi o możliwość precyzyjnego oszacowania dochodów. Mimo to myślę, że przyszłoroczny budżet został skonstruowany prawidłowo, chociaż oczywiste jest, że w miarę upływu czasu będzie on musiał być korygowany i adaptowany do dynamicznie zmieniających się warunków otoczenia – tłumaczył burmistrz Waldemar Jakson.

-Marcin Dmowski, zastępca burmistrza mówił, o wpływie proponowanego budżetu na poziom życia świdniczan: – Przeciętnego mieszkańca nieszczególnie interesują liczby, bardziej to, co się za nimi kryje. Założenia budżetu na przyszły rok gwarantują poprawę jakości komunikacji miejskiej, najpierw  poprzez zwiększenie ilości kursów, a następnie zakup autobusów wodorowych. Kolejne ważne elementy to budowa Multifunkcyjnego Centrum Rozwoju,  ekotargu , ulic Olimpijczyków, Bażantowej, Żwirki i Wigury, Deotymy, Traugutta, rozwój akademii piłkarskiej i siatkarskiej Avii Świdnik i wiele innych przedsięwzięć, które długo można by wymieniać. Obniżamy deficyt do historycznie niskiego poziomu. Będziemy korzystać z instrumentów finansowych przeznaczonych wyłącznie na inwestycje, bądź tworzenie warunków do zachęcania kapitału inwestycyjnego, by napływał do Świdnika. To kontynuacja polityki, która daje już bardzo konkretne efekty.

W wyniku głosowania, radni zaakceptowali projekt budżetu wraz z poprawkami wniesionymi przez burmistrza. Za jego przyjęciem głosowało 11 radnych, przeciw 9.

Podstawowe dane budżetu na rok 2024r.

Dochody – 227.401.914 zł

Wydatki – 231.531.969 zł

Deficyt – 4.130.055 zł

Wydatki bieżące – 179.480.986 zł

Wydatki majątkowe – 52.050.983 zł

 

Artykuł przeczytano 289 razy

Last modified: 22 grudnia, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content