Od przebudowy ul. Racławickiej minęło prawie pół roku. Dziś okazuje się, że nie wszystkie rozwiązania, które wprowadzono podczas prac, zdały egzamin. Mieszkańcy ul. Jarzębinowej od dłuższego czasu zgłaszali niefunkcjonalność dwóch przejść dla pieszych łączących wyremontowaną arterię z osiedlem.
– Nie do końca można wyjaśnić sens założenia, którym kierowali się autorzy projektu – mówi Bartłomiej Pejo, wicestarosta powiatu świdnickiego. – Na przykład zejście z przystanku autobusowego prowadziło na środek ulicy. Takie rozwiązanie irytowało mieszkańców. To właśnie ich głosy, jak i sygnały ze Spółdzielni Mieszkaniowej, spowodowały, że zajęliśmy się sprawą w trybie ekspresowym. Powstał zespół projektowy, którego celem było usprawnienie komunikacji mieszkańców okolicznych bloków. Podczas spotkania z Katarzyną Denis, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej, wiceburmistrzem Andrzejem Radkiem oraz przedstawicielami starostwa, nakreśliliśmy najpilniejsze zadania. Zejście z Racławickiej z okolicy przystanku jest już wykonane. Prowadzi teraz do przejścia pomiędzy blokami 1 i 3. Posiada schodki i zjazd dla wózków. Drugie zejście powstało na wysokości parkingu przy ul. Jarzębinowej 3. Kolejne usprawnienie, które zamierzamy wprowadzić w drugiej połowie kwietnia, to zmiana organizacji ruchu przy ul. Jarzębinowej. Wprowadzimy strefę zamieszkania, dzięki której piesi będą mieć pierwszeństwo a prędkość pojazdów zostanie ograniczona do 20 km/h. Auta będą mogły parkować tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
To nie koniec technicznych korekt przy ul. Racławickiej. Coraz częściej mieszkańcy sygnalizują słabą widoczność na przejściu dla pieszych przy całodobowej aptece. Łuk jezdni oraz parkujące tam samochody utrudniają ocenę sytuacji na drodze, co stwarza niebezpieczne sytuacje. – Rzeczywiście, łuk jest w tym miejscu dosyć niebezpieczny. Dlatego rozważamy dodatkowe oznakowane przejścia choćby przez zainstalowanie świateł pulsacyjnych, aby zwiększyć czujność kierowców. Jeśli konsultacje z policją potwierdzą słuszność takiego rozwiązania, wykonamy te zabezpieczenia – dodaje B. Pejo.
słs
Artykuł przeczytano 2305 razy
Last modified: 5 kwietnia, 2019