sobota, 24 lutego 2024r.

Przegotuj i pij

Autor: |

Do Urzędu Miasta właśnie dotarła część wyników badań wody przeprowadzonych przez Stację Sanitarno – Epidemiologiczną. Wieści są dobre. Wody z kranów można używać, po przegotowaniu, do celów spożywczych. Pozostałe wyniki będą znane najprawdopodobniej jutro rano.

Wczoraj doszło do awarii wodociągu podczas budowy nowej magistrali. W wyniku prowadzonych prac zerwał się osad zalegający w starych rurach. Jak informowały świdnickie służby sanitarne, „stwierdzono słomkowy kolor wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, prawdopodobna przyczyna – wypłukanie osadu po napełnieniu magistrali”.
Sanepid wydał zakaz picia wody, można ją było używać tylko do celów gospodarczych. Na terenie Świdnika ustawiono więc beczkowozy, w których można zaopatrzyć się w wodę do spożycia. PK Pegimek rozpoczął płukanie wodociągów, próbki zostały pobrane do badań. Dzisiaj świdnicki sanepid podał rezultaty części z nich.
– Badania kompleksowe jeszcze trwają. Natomiast po otrzymaniu części wyników już wiemy, że po przegotowaniu wody można używać również do celów spożywczych – tłumaczy Ewa Jankowska, sekretarz miasta.
Pozostałe wyniki będą znane najprawdopodobniej jutro rano. Nadal w pięciu lokalizacjach na terenie miasta będą stały beczkowozy z wodą pitną.

Do czego można użyć wody z kranu?

Zgodnie z dzisiejszym komunikatem świdnickiej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epodemiologicznej, woda nadaje się po przegotowaniu do spożywania i przygotowywania posiłków. Można jej używać do mycia naczyń kuchennych, owoców, warzyw, prania, kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych ran i do celów sanitarnych.

Lokalizacje beczkowozów

Do tego czasu mieszkańcy mogą zaopatrzyć się w wodę pitną z beczkowozów. Są one ustawione w pięciu lokalizacjach: przy pl. Konstytucji 3 maja, przy Miejskim Ośrodku Kultury (al. Lotników Polskich 24), Przy ul. Hallera (obok Straży Miejskiej), przy ul. Klonowej 16 A (przy kościele pw. Św. Kingi), przy ul. Partyzantów 64 (os. Adampol, przy kościele pw. Św. Józefa).

Artykuł przeczytano 2888 razy

Last modified: 4 lipca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »