piątek, 23 lutego 2024r.

Przedszkole i szkoła w zespole

Autor: |

W Świdniku powstanie nowa placówka oświatowa, utworzona z połączenia Przedszkola Integracyjnego nr 5 i Szkoły Podstawowej nr 7. Projekt uchwały w tej sprawie przyjęli we wtorek miejscy radni, podczas sesji on-line. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, bo taką nazwę będzie nosiła, z siedzibą przy al. Armii Krajowej 3, ruszy od 1 września.

„Połączenie w zespół obu, bardzo blisko zlokalizowanych, placówek stworzy lepsze warunki do zarządzania oraz zwiększy szanse wykorzystania przez dyrektorów zasobów kadrowych, jak i lokalowych” – można przeczytać w uzasadnieniu uchwały. Jakie zmiany oznacza to w praktyce?

Rodzice i dzieci nie muszą się martwić, bo dla nich nic się nie zmieni. Rekrutacja odbywać się będzie tak jak dotychczas, czyli do każdej placówki odrębnie. Po wakacjach przedszkolaki i uczniowie nadal będą chodzili do swoich pla­cówek i grup prowadzonych przez tych samych nauczycieli. Przedszkole i szkoła zachowają odrębne rady pedagogiczne i rady rodziców oraz zakres prowadzonej działalności edukacyjnej i wychowawczo-opiekuńczej. Wspólne będzie natomiast zarządzanie obiektem, administracja i obsługa. Zespołem kierować będzie jeden dyrektor, któremu pomocą mają służyć trzej wicedyrektorzy.

– Dyrektorom obu placówek kończy się już kadencja. Na wybór nowego szefa zespołu mamy czas do końca sierpnia.  W zależności od sytuacji związanej z epidemią koronawirusa, albo ogłosimy normalny konkurs, albo funkcję tę powierzymy osobie powołanej przez organ prowadzący w porozumieniu z kuratorium oświaty. W tym drugim przypadku dyrektor zostanie wybrany na rok – wyjaśnia Bożena Zapalska, naczelnik wydziału edukacji w Urzędzie Miasta.

Jak zapewniają przedstawiciele ratusza, połączenie placówek nie wpłynie na zmniejszenie liczby etatów nauczycielskich oraz oddziałów. Pozwoli jednak na oszczędności, wynikające na przykład z możliwości negocjacji cen przy remontach, zakupie pomocy do obu placówek  czy zamówieniu wyżywienia dla dzieci.

– Umożliwi też rozszerzenie opieki pielęgniarskiej i stomatologicznej świadczonej uczniom „Siódemki” na rzecz przedszkolaków, które od września staną się uczniami zespołu (obecnie dzieci w przedszkolach nie mają zapewnionej takiej opieki), lepsze zarządzanie kadrą pedagogiczną, a także efektywniejsze wykorzystanie pomieszczeń, bo przybędą pokoje zajmowane przez kadrową czy księgową kończacą w tym roku pracę w Przedszkolu nr 5, które można przeznaczyć na przykład na gabine­ty specjalistyczne – dodaje B. Zapalska.

Granice obwodu Szkoły Podstawowej nr 7 wchodzącej w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 określają ulice: al. Armii Krajowej, Anyżowa, B. Czecha, Działkowca, Dziewanny, Gen. J. Hallera, Kminkowa, Krańcowa, Krępiecka (nr parzyste do nr 74), J. Kukuczki, J. Kusocińskiego (nr nieparzyste), Lawendowa, Gen. S. Maczka, B. Malinowskiego, S. Marusarza, Miętowa, Olimpijczyków, Rotm. W. Pileckiego, Pionierska, Gen. S. Roweckiego „Grota”, Ruciana, Rumiankowa, W. Rutkiewicz, J. Sidło, K. Skolimowskiej, Słonecznikowa, Gen. M. Smorawińskiego, R. Szczerbakiewicza, Tatarakowa, Tymiankowa, Waniliowa, W. Witosa.

aw

 

Artykuł przeczytano 3258 razy

Last modified: 17 kwietnia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »