poniedziałek, 20 maja 2024r.

Przedszkolaki o historii

Autor: |

5-latki z Zespołu Przedszkoli nr 1 (w skład którego wchodzą dawne Przedszkole nr 2 i 3) zaprosiły swoje starsze koleżanki i kolegów, a także rodziców, do podróży w czasie. W Miejskim Ośrodku Kultury zaprezentowały niezwykłe widowisko dotyczące najważniejszych wydarzeń II wojny światowej. Na scenie towarzyszyli im: Mariusz Stefański ze Środowiska 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Lublinie, Grzegorz Madejski i Tomasz Szymczak z Koła Historycznego AK w Firleju, Ryszard Król ze Stowarzyszenia Kompania Braci z Kąkolewnicy i Piotr Bubicz. Z przedszkolakami zaśpiewał także Norbert „Smoła” Smoliński z zespołu Contra Mundum.

Uroczystość przygotowano z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki związane z wydarzeniami sprzed lat. Opowiedziały, między innymi, o obronie Westerplatte, bitwie o Anglię, zdobyciu Monte Cassino i Powstaniu Warszawskim. W inscenizacje niektórych scen włączyli się członkowie grup rekonstrukcyjnych.
Maluchy pracowały pod okiem: Anny Bubicz, Agnieszki Sapko, Agnieszki Biszczanik, Natalii Czerwonki, Sylwii Lis i Janusza Lawgmina.
– Dziękuję wszystkim nauczycielkom pracującym, zgodnie z koncepcją naszej placówki, na dobre wychowanie dzieci, a także rodzicom, którzy nam w tym pomagają. Brakuje mi słów, by wyrazić wielki podziw dla małych artystów. Włożyli wiele trudu i emocji w przygotowanie tej uroczystości – mówiła Renata Wójcik, dyrektor ZP nr 1.
Dzieci otrzymały upominki ufundowane przez lubelski oddział IPN, Stowarzyszenie Kompanii Braci i Stowarzyszenie Zwykłe Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. Laluś.
aw

« z 2 »

Artykuł przeczytano 2288 razy

Last modified: 30 września, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content