piątek, 23 lutego 2024r.

Przedszkolaki o bezpieczeństwie

Autor: |

Jak prawidłowo przechodzić przez ulicę? Co oznaczają poszczególne znaki drogowe? Dlaczego ważne są odblaski? Jaki jest numer alarmowy? Odpowiedzi na te pytania poznawały wczoraj i dzisiaj dzieci z Przedszkola nr 3. Placówka wzięła udział w akcji „Bezpieczne przedszkole”, zorganizowanej przez Straż Miejską w Świdniku.

Strażniczki  Marta Gardziała i Sylwia Kordyga wyjaśniały najmłodszym (na zdjęciach grupa „ Kleksiki”) przepisy ruchu drogowego,  opowiadały o pojazdach uprzywilejowanych i konieczności noszenia odblaskowych elementów. Odpowiedziały też na pytania przedszkolaków, czym zajmuje się SM i co trzeba zrobić, by zostać strażnikiem miejskim.

Dzięki mobilnemu miasteczku ruchu drogowego dzieci uczyły się zasad przechodzenia przez przejście dla pieszych. Przypomniały też, co oznaczają poszczególne kolory w sygnalizacji świetlnej oraz znaki drogowe. Na zakończenie spotkania otrzymały upominki.

– W zajęciach wzięły udział wszystkie grupy. Dziękujemy Straży Miejskiej za ciekawą lekcję o bezpieczeństwie i gadżety przekazane naszym podopiecznym. Jutro strażnicy będą gośćmi Przedszkola nr 2 – mówi Renata Wójcik, dyrektor Zespołu Przedszkoli nr 1, w skład którego wchodzą placówki nr 2 i 3.

Akcja „Bezpieczne przedszkole” odbywa się w ramach IV edycji „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań – Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”. Świdnicka Straż Miejska i Urząd Miasta zgłosiły do niego projekt “Miasto z wizją”, dzięki czemu SM uzyskała dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł.

–  Realizujemy już część zaplanowanych działań, między innymi są to spotkania z przedszkolakami. Poprzez zabawę chcemy uczyć najmłodszych zasad bezpiecznego poruszania się w przestrzeni miejskiej. Na pewno bardziej im się utrwalą, będą je wykorzystywali na co dzień, ale też przekazywali, na przykład swoim bliskim. Często zdarza się, że dzieci „pouczają” rodziców, mówiąc im, że panie strażniczki opowiadały, że trzeba tak a nie inaczej się zachować. Akcję przeprowadzimy we wszystkich miejskich przedszkolach – wyjaśnia Agnieszka Story, kierownik kancelarii Straży Miejskiej w Świdniku.

Strażnicy będą też kontynuować edukację wśród młodzieży szkolnej, związaną z egzaminami na kartę rowerową. Swoje działania skierują również do seniorów, by zadbać o ich bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. 

aw

Artykuł przeczytano 974 razy

Last modified: 27 października, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »