środa, 24 kwietnia 2024r.

Przed pierwszym dzwonkiem

Autor: |

Pełnia wakacji, więc w świdnickich szkołach trwa remontowa gorączka. Placówki gminne realizują szeroki zakres robót, od renowacji budynków po wymianę wyposażenia szkolnego. Powiatowe muszą dopasować swoje potrzeby do skromnych możliwości finansowych starostwa.

Miejska gorączka

W Szkole Podstawowej nr 3 zaplanowano wymianę urządzeń elektrycznych. Ze względu na przyjęcie większej liczby uczniów, remontowi poddane zostaną szatnie w obydwu budynkach. W trakcie jest modernizacja i przeniesienie biblioteki z drugiego na pierwsze piętro. Wiąże się to z adaptacją trzech nowych sal do zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Dzięki temu, całe drugie piętro placówki będzie realizować ten rodzaj nauki.
Kolejne udogodnienie to montaż klimatyzacji w świetlicy, pracowni komputerowej i w serwerowni byłego gimnazjum. W planach remontowych znalazła się też wymiana ogrodzenia budynku przy ul. Kopernika 9a. Do potrzeb świetlicy dostosowana zostanie kolejna sala. Koszt prac wyceniono na 160 tys. zł.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 zakres robót jest największy. Obejmuje remont pionów kanalizacyjnych, dachu budynku nad administracją i stołówką oraz obróbkę blacharską kominów. Przewidziany jest też zakup 24 komputerów do pracowni informatycznej. W planach znalazło się wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na rozbudowę oddziałów przedszkolnych oraz adaptacja pomieszczeń szkolnych na nowe sale. Za remonty i zakupy placówka zapłaci ponad 300 tys. zł.

W Szkole Podstawowej nr 7 trwa odnawianie sal lekcyjnych i łazienek. Uzupełniane jest wyposażenie – ławki, stoliki i krzesełka. Zaplanowano też zakup 14 stanowisk komputerowych i 8 laptopów do pracowni informatycznej, ze względu na zły stan techniczny obecnych pomocy. Zdecydowano się też na wymianę oświetlenia oraz terakoty na pierwszym piętrze szkoły, na powierzchni ok. 100 mkw. Stara posadzka w holu była nierówna, popękana. Remonty kosztować będą ok. 60 tys. zł. Zakup komputerów to koszt 40 tys. zł.

W Szkole Podstawowej nr 5 trwa wymiana podłóg w 16 salach lekcyjnych, na powierzchni ok. 785 mkw. Zakupiono 47 nowych drzwi do sal lekcyjnych i toalet uczniowskich. W planach jest remont korytarzy i odmalowane klatek schodowych. Przybędzie również 17 zestawów komputerów. W dalszym ciągu trwa czyszczenie niecki basenu. Na przyszły tydzień zaplanowano wypełnienie jej wodą i operację chlorowania.
Ogólny koszt remontów w szkołach gminnych to ok. 739 tys. zł.

Powiatowe zaciskanie pasa

Najistotniejszym zadaniem w I Liceum Ogólnokształcącym jest remont balkonu nad głównym wejściem do budynku. Wskazane było podwyższenie balustrady do wysokości zgodnej z bieżącymi przepisami oraz ułożenie płytek. Odremontowano tylko jedną salę lekcyjną. Nowością jest przystosowanie dodatkowego pomieszczenia na szatnię, ze względu na większą, niż w latach ubiegłych, liczbę uczniów. Remonty zamkną się w kwocie ok. 30 tys. zł.

Najmniej pracy jest tym razem w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej. W związku z tym, że podczas ubiegłorocznych wakacji rozpoczęła się termomodernizacja budynku warsztatów szkolnych i remont drugiego piętra placówki, obecnie nie planowano większych robót. Ograniczają się one tylko do odmalowania ścian oraz dokonania drobnych napraw instalacji hydraulicznej i elektrycznej. Ich koszt nie przekroczy 3 tys. zł.

Bardziej ambitne zadanie zaplanowano w Zespole Szkół nr 1. Powstanie tam, od strony ul. Wyszyńskiego, dodatkowe wejście do budynku. Placówka zapłaci za to ok. 30 tys. zł.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno -Wychowawczym, na przełomie czerwca i lipca, odmalowano dwie sale lekcyjne, sekretariat oraz korytarz. Po 19 sierpnia planowane jest odświeżenie kolejnych klas lekcyjnych. Wymieniona zostanie część ogrodzenia od strony południowej budynku. Zadanie to, w wysokości 5500 zł, sfinansuje rada rodziców. W sierpniu zostanie oddana do użytku pracownia biologiczna, którą placówka otrzymała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, za działania ekologiczne. SOS-W wzbogaci się o sprzęt komputerowy, projektor multimedialny, monitor interaktywny i tablety. Ich łączna wartość to 35 tys. zł.
słs

Artykuł przeczytano 1798 razy

Last modified: 9 sierpnia, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content