piątek, 23 lutego 2024r.

Prezydent Andrzej Duda w Świdniku

Autor: |

Prezydent Andrzej Duda odwiedził dziś PZL-Świdnik. Była to pierwsza wizyta głowy państwa w przedsiębiorstwie. Andrzej Duda przyjechał do Świdnika, by zapoznać się z profilem jego działalności realiami funkcjonowania w ramach grupy Leonardo.

– Jesteśmy jedynym w Polsce producentem maszyn, które w ponad 80 procentach składają się na śmigłowcową flotę powietrzną naszych Sił Zbrojnych. Chcemy pokazać panu prezydentowi, jak wygląda zakład i jak przebiega produkcja. Jesteśmy jednym z najważniejszych na mapie świata i najnowocześniejszych producentów śmigłowców. Komponenty tu produkowane dostarczane są klientom na całym świecie. Firma należy do grupy Leonardo, jednaj z najpotężniejszych w branży zbrojeniowej i lotniczej. Jesteśmy dumni z tego, że niezależnie od modelu śmigłowca opuszczającego zakłady koncernu, składają się na niego również komponenty wyprodukowane w Świdniku – mówiła Beata Stelmach, prezes zarządu PZL-Świdnik.

Przedstawiciele zarządu PZL-Świdnik podzielili się z prezydentem obserwacjami na temat kondycji śmigłowców służących w polskiej armii, ponieważ, jak podkreślała prezes B. Stelmach, czują się odpowiedzialni za serwis i utrzymanie tych śmigłowców w gotowości eksploatacyjnej. Zadeklarowali również gotowość do uczestniczenia we wszystkich programach, które mogą zapewnić kontynuację wykonywania przez nie zadań, czy to poprzez modernizację, czy też unowocześnianie floty. W świdnickiej wytwórni wyprodukowano do tej pory prawie 7,5 tys. maszyn, które trafiły na rynki 40 krajów. Obecnie produkuje się tu komponenty do modeli dużo szerszej palety, oferowanej przez Leonardo, wśród nich kadłuby światowego hitu rynkowego, jakim jest AW 139.

– Dzisiejsza wizyta pana prezydenta dowodzi, że Świdnik jest ważnym miejscem na mapie Polski. Andrzej Duda zobaczy, produkuje się tutaj śmigłowce, ale też realizuje zamówienia w ramach kooperacji przemysłowej. Otrzyma pakiet informacji o tym, jak zakład się rozwija, jakie są jego plany inwestycyjne. Szczycimy się tym, że jest to jeden z największych i najważniejszych zakładów na Lubelszczyźnie, a jeśli chodzi o zaopatrzenie wojska, również jeden z najważniejszych w Polsce. To bardzo istotne z punktu widzenia zdolności obronnych kraju. Pamiętajmy o tym również kontekście faktu , że prezydent jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych RP. Informacje zdobyte dzisiaj w czasie spotkania z zarządem spółki na pewno pomogą mu w procesie decyzyjnym dotyczącym przyszłych wyborów, jeśli chodzi o uzbrojenie naszej armii – podkreślał burmistrz Waldemar Jakson.

Prezydent Andrzej Duda zwiedzał zakład w formule otwartej, co oznacza, że możliwość rozmowy z nim mieli nie tylko przedstawiciele kierownictwa firmy, ale również inni pracownicy.

Artykuł przeczytano 3770 razy

Last modified: 6 lutego, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »