Władze British Midland International ogłosiły upadłość firmy. Przewoźnik obsługiwał w Polsce tylko jedną trasę – z Monachium do Portu Lotniczego Lublin. Tym samym tracimy jedyne połączenie z Niemcami i monachijskim hubem, który był miejscem przesiadkowym dla większości pasażerów korzystających z usług tej linii. Loty ze Świdnika do Monachium, z wykorzystaniem samolotów embraer 135 i 145, odbywały się aż 5 razy w tygodniu. BMI operował od 2017 roku, na zamówienie Lufthansy. Wkrótce okaże się czy niemiecki przewoźnik uzupełni tę lukę.
Główną przyczyną decyzji o ogłoszeniu upadłości jest brexit i związane z nim konsekwencje.
– Linia napotkała liczne trudności, wliczając ostatnie wzrosty kosztów paliwa oraz emisji dwutlenku węgla, które wynikają z niedawnej decyzji Unii Europejskiej o wyłączeniu brytyjskich linii lotniczych z pełnego uczestnictwa w systemie handlu uprawnieniami do emisji. Obecny rynek i perspektywy na przyszłość również zostały poważnie dotknięte niepewnością wywołaną przez brexit, który doprowadził do naszej niezdolności do zdobycia cennych kontraktów lotniczych w Europie i braku pewności, co do zdolności bmi do kontynuowania lotów między lotniskami w Europie – informuje przewoźnik w komunikacie. Jak twierdzi, wypełnienie samolotów, zabierających na pokład od 37 do 49 pasażerów, sięgało na 25 obsługiwanych przez niego trasach od zaledwie 49 do 62 procent.
Jeszcze niedawno usługi przewozowe bmi oferowała znana niemiecka firma turystyczna Neckermann, która proponowała podróż na wczasy z przesiadką w Monachium.
W komunikacie Portu lotniczego Lublin czytamy, że pasażerowie, który opłacili lot za pomocą karty kredytowej lub debetowej bezpośrednio na stronie linii lotniczej BMI powinni się niezwłocznie skontaktować z bankiem w celu uzyskania informacji na temat możliwości uzyskania zwrotu poniesionych kosztów. Więcej informacji znajduje się na stronie www.theukcardsassociation.org.uk
Pasażerowie, którzy dokonali zakupu biletu za pośrednictwem jednego z partnerów linii lotniczej BMI: Lufthansa, Brussels Airlines, Turkish Airlines, Loganair, Air France, Air Dolimiti lub agenta turystycznego, powinni skontaktować się z bezpośrednio z linią lotniczą lub agentem, w celu zmiany trasy przelotu.
fot. Piotr Belcarz
Artykuł przeczytano 2295 razy
Last modified: 22 lutego, 2019