środa, 03 marca 2021r.

Powódź wodnych inwestycji

Autor: |

Do końca 2032 roku musimy pozbyć się z sieci wodnej z rur cementowo – azbestowych. Mamy ich w mieście 5828 metrów, co oznacza, że każdego roku trzeba wymienić około 500 metrów sieci. Na pierwszy ogień pójdą ulice Okulickiego i Partyzantów.  Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek, które dba o stan techniczny sieci wodociągowej planuje ruszyć z modernizacją już w tym roku i to z kopyta. Na wszystkie inwestycje związane z dostarczaniem wody i odbiorem ścieków planuje wydać w latach 2021-24 prawie 16 mln zł.

– W 2021 roku planujemy opracowanie dokumentacji projektowych i koncepcji rozwoju w obszarach nie posiadających jeszcze sieci wodno-kanalizacyjnej. Praktyczną realizację inwestycji będziemy synchronizować z budową bądź remontami gminnych dróg. Bardzo ważnym, wręcz strategicznym przedsięwzięciem będzie budowa nowego ujęcia w północno-zachodniej części miasta. Powstanie ono przede wszystkim z myślą o zaopatrzeniu w wodę inwestorów Strefy Aktywności Gospodarczej, jak również zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody dostarczanej do okolicznych osiedli, PZL-Świdnik i Regionalnego Parku Przemysłowego, które zostały, bądź jak w przypadku Parku, zostanie podłączony do sieci miejskiej. W tym roku powstanie dokumentacja projektowa. Mamy nadzieję, że ujęcie powstanie do końca przyszłego roku – mówi Jerzy Irsak, prezes zarządu P.K. Pegimek

W 2021 roku budowa lub przebudowa sieci wodociągowej i sanitarnej zostanie przeprowadzona na ulicach: Struga, Kolorowej, Nadleśnej, Szafirowej, Wiejskiej Wyszyńskiego, Przechodniej-Czereśniowej, Dworcowej oraz Deotymy. Dla kolejnych ulic wykonane zostaną dokumentacje projektowe instalacji wodociągowej i sanitarnej. Dotyczy to ulic: Słonecznikowej, Rumiankowej, Lawendowej, Skośnej, Poprzecznej i Kolonijnej.

Magistrala do końca

Ważnym wydarzeniem będzie dokończenie magistrali łączącej ujęcia wody w Wierzchowiskach ze Świdnikiem. Prace dotarły do półmetka. W bieżącym roku do wymiany pozostało jeszcze około 5 km sieci.

– Dokończenie modernizacji magistrali nie tylko radykalnie poprawi techniczny stan sieci i zapewni dostawy wody na kilkadziesiąt lat, ale także zlikwiduje problem obecnych w niej incydentalnie przebarwień. Nie są one wprawdzie szkodliwe dla zdrowia, jednak pogarszają komfort użytkowników. Zastosowanie metody reliningu, polegającej na wpuszczaniu nowych rur w stare, oszczędza czas i pieniądze. Powoduje też odrywanie się  osadów będących źródłem przebarwień.  Interwencyjnie planujemy przepłukanie całej sieci miejskiej – tłumaczy Justyna Mierzwa, wiceprezes spółki.

Ścieki pod kontrolą

Kolejną wielką inwestycją po zakończeniu remontu magistrali będzie modernizacja przepompowni ścieków przy ul. Krępieckiej. Jej koszt ocenia się na około 5 mln zł. Spółka będzie się starała o uzyskanie dla tej inwestycji zewnętrznego dofinansowania. Liczy na środki przyznane Polsce w ramach nowej, unijnej perspektywy finansowej na lata 2021 – 27.

jmr

Artykuł przeczytano 212 razy

Last modified: 15 stycznia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?