piątek, 03 lipca 2020r.

Powiat. Zobacz ile twoja gmina dostanie w ramach rządowej tarczy antykryzysowej

Autor: |

20,5 mln zł – tyle pieniędzy trafi w sumie na inwestycje w gminach naszego powiatu z rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych. Za te środki będą wyremontowane przedszkola, wodociągi czy drogi.

Fundusze pochodzą z rządowej tarczy antykryzysowej dla samorządów. Program ma pomóc miastom i gminom w przetrwaniu kryzysu wywołanego przez epidemię COVID-19.

Wiele samorządów obawia się zdecydowanie mniejszych wpływów do budżetu. Np. w Piaskach dochody w kwietniu były aż o 44 proc. niższe. To oznacza okrojenie środków na inwestycje.

– W przyszłym roku będzie o wiele mniej inwestycji. Zrealizujemy tylko te na które mamy dotacje i podpisane umowy. Tam, gdzie jest 100 procentowe zaangażowanie gminy, to wstrzymamy się – zapowiedział Michał Cholewa, burmistrz Piask.

Rząd postanowił, że wysokość dotacji będzie wynikała z relacji wydatków majątkowych oraz zamożności gmin i powiatów.

Ile dostały gminy z naszego powiatu?

  • Świdnik – 14,62 mln zł,
  • Piaski – 1,61 mln zł,
  • Mełgiew – 1,66 mln zł,
  • Rybczewice – 1,58 mln zł,
  • Trawniki – 1,11 mln zł

Za te pieniądze samorządy mogą, m.in. wyremontować szkoły czy przedszkola, zainwestować w wodociągi i kanalizację, wybudować chodniki, ścieżki rowerowe czy położyć asfalt na drogach.

– W tej chwili czekamy na szczegółowe informacje i podejmiemy decyzje – mówi Magdalena Wójcik, wójt Mełgwi.

Burmistrzowie i wójtowie za pośrednictwem wojewody zawnioskują o przyznanie pieniędzy, a te trafią na konta samorządów w ciągu kilku tygodni. Dotacja jest bezzwrotna. Państwo nie daje terminu w jakim te fundusze mają być wydane.

rp

Artykuł przeczytano 118 razy

Last modified: 26 czerwca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?