czwartek, 29 października 2020r.

Powiat. Gminy kończą inwestycje i planują nowe

Autor: |

Drogi, wodociągi, stadiony – władze gmin z naszego powiatu szykują się do kolejnych inwestycji w przyszłym roku.

Mełgiew planuje remont prawie 500 metrów drogi w Minkowicach, którą jeździ autobus komunikacji publicznej oraz ulicy Wyspiańskiego i łącznik do ul. Spokojnej w Krępcu, a także kilometrowej trasy w Janówku. Te inwestycje mają być finansowane z Funduszu Dróg Samorządowych. Gmina złożyła już wnioski.

– Poziom dofinansowanie to ok. 50-60 proc. Jeżeli będzie możliwość ubiegania się o zwiększenie dotacji, to taki wniosek wyślemy do premiera – zapowiada Magdalena Wójcik, wójt gminy Mełgiew.

Decyzji w sprawie finansowanie tych dróg jeszcze nie ma. Natomiast zakończył się remont prawie 900 metrów drogi w Minkowicach – tam mieszkańcy korzystają już z nowego asfaltu.

W Trawnikach trwają prace przy boisku piłkarskim w Oleśnikach. To spore przedsięwzięcie – pochłonie ok. 430 tys. zł. (w tym 300 tys. zł unijnego dofinansowanie pozyskanego dzięki współpracy gminy, LKS Oleśnica i LGD Dolina Giełczwi). – Jestem pod wrażeniem ogromu prac ziemnych, jakie należało wykonać – komentuje wójt Damian Baj. Wkrótce staną m.in. wiaty i trybuna.

Trwa termomodernizacja szkoły w Trawnikach (koniec prac – lato 2021), a zakończyło się ocieplanie żłobka w Pełczynie. Kilka dni temu odebrany został chodnik w Siostrzytowie (pomiędzy Bonowem a Siostrzytowem). Powstało 530 metrów chodnika – to wspólna inwestycja Powiatu Świdnickiego i gminy Trawniki.

Co w przyszłości? Trawniki mają już na koncie 1,12 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Te pieniądze mają pomóc w budowie wielofunkcyjnych boisk przy szkołach w Biskupicach i Siostrzykowie.

Władze Piask jeszcze w tym roku ogłoszą przetarg na budowę boiska przy Zespole Szkół w Bystrzejowicach Pierwszych. Powstanie wielofunkcyjny obiekt z bieżnią o długości 100 metrów (4 tory) oraz skocznią w dal. Wyczekiwana od kilka lat inwestycja zostanie wykonana w 2021 roku.

– Inwestycja warta jest ponad 1,3 mln zł i w połowie finansowana z Ministerstwa Sportu – informuje na Facebooku burmistrz Michał Cholewa.

Również do końca tego roku gmina zleci przygotowanie dokumentacji na budynek klubowy LKS Wierzchowiska i boisko ze sztuczną nawierzchnią przy boisku Piaskovii Piaski.

Na półkach w urzędzie czeka gotowa dokumentacja remontów 12 odcinków dróg i ulic. M. Cholewa zapowiada, że wkrótce powstaną projekty kolejnych 10 fragmentów tras. – Które i ile będziemy realizować, zdecyduje Rada Miejska po otrzymaniu informacji jakimi środkami dysponujemy – stwierdza burmistrz. W tym roku nowy asfalt pojawił się na ponad 8 kilometrach dróg w gminie Piaski.

Rybczewice szykują się do bardzo dużego przedsięwzięcia czyli rewitalizacji zalewu. Umowa została już podpisana. – Formalnie zaczynamy w tym roku, a główna realizacja odbędzie się w 2021 i 2022 roku – mówi Elżbieta Masicz, wójt gminy.

Gmina złożyła już wnioski na dofinansowanie projektów z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Lista jest długa z m.in. przebudową dróg w Stryjnie II, Częstoborowicach, Stryjnie I i Rybczewicach II. Oprócz dróg planowane jest też boisko do lekkoatletyki w Rybczewicach oraz przebudowa wodociągów w Zygmuntowie, Rybczewicach, Pilaszkowicach i Bazarze, a także wykopanie dwóch studni głębinowych.

Natomiast niejasna jest przyszłość tężni solankowej. Radni nie zgodzili się zapisać tego przedsięwzięcia w budżecie Rybczewic. Jednak urząd zorganizował internetową ankietę – mieszkańcy mogą wypowiedzieć się czy chcą tego przedsięwzięcia w gminie.

(rp)

Artykuł przeczytano 286 razy

Last modified: 16 października, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?