sobota, 20 lipca 2024r.

Podniebne emocje już od jutra

Autor: |

Prezentujemy program jutrzejszej imprezy, która odbędzie się na lotnisku trawiastym w Świdniku. Bramki zostaną otwarte o godz. 12:00.

Program IV Świdnik Air Festival

Podniebne pokazy

Nad Świdnikiem pojawi się wiele lotniczych gwiazd, znanych nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Pokazy podzielono na bloki godzinowe. W sobotę odbędą się one: od godz. 14:00 do 17:00, od godz. 17:00 do 20:30, a następnie od 20:30 do 21:30. Pokazy nocne natomiast rozpoczną się o 22:45 i potrwają do 23:30.

W niedzielę pierwszy blok będzie w godzinach 13:45-17:00. Następny rozpocznie się o godz. 17:00 i potrwa do 21:30. Show po zachodzie słońca potrwa w godz. 22:30-23:00.

Na niebie zobaczymy, między innymi, Sky Magic, AeroSPARX, Grupę Akrobacyjną Firebirds, Fundację Eskadra, Piper Cub Team, Marka Choima, Artura Kielaka, Łukasza Czepielę i wiele innych niesamowitych drużyn, pilotów i maszyn.

Koncerty dla dużych i małych

W sobotę o godz. 15:00 Teatr Katarynka zaprosi najmłodszych na koncert piosenek Disney’a. O 16:30 odbędzie się występ zespołu Smoketown, a wieczór będzie należał do NOSOWSKIEJ. Koncert rozpocznie się o godz. 21:30. Na dobre zakończenie dnia odbędzie się DJ set.

Niedzielny koncert dla najmłodszych rozpocznie się o godz. 12:30. Będzie to wiosenno-letni Koncert Kwiatowy w wykonaniu Teatru Katarynka. Godzinę później, o 13:30, sceną zawładnie zespół Małe TGD. O 15:30 wystąpi Gospel Choir, a o 16:45 – Helicopters Brass Orchestra. Na koncert wieczoru zaprosi Zalewski, który rozpocznie swój występ o godz. 21:30.

Atrakcje również na ziemi

Na terenie wydarzenia będzie też wystawa statyczna. Znajdzie się na niej, między innymi, komponent wojskowy (pancerny, rozpoznawczy, zmechanizowany i specjalny), wyposażenie Żandarmerii Wojskowej, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Lotniczej Akademii Wojskowej, Policyjnej Izby Pamięci w Lublinie, zabytkowe pojazdy będące w posiadaniu Politechniki Lubelskiej, modele latające RC z kolekcji Aeroklubu Lubelskiego oraz zabytkowe pojazdy świdnickich kolekcjonerów. Na swoje stoiska zaproszą też Zespół Akrobacyjny „Orlik”, M-346 Demo Team, Agencja Mienia Wojskowego, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej i Navcom.

W świecie najmłodszych

Na terenie imprezy zostanie przygotowana strefa dzieci. Stanie tam kolorowy namiot, gdzie odbędą się zabawy i animacje. Zostanie wydzielona strefa baniek mydlanych, sportowca oraz kącik malucha. Renata Szuryga, instruktor grupy „Pod Błękitną Paletą” z MOK, zaprosi na ekologiczne warsztaty. Firma bastet.pl będzie oczekiwała na dzieci z dmuchanym placem zabaw. Wszystkie atrakcje dla najmłodszych, które odbędą się na terenie imprezy, będą bezpłatne.

Uwaga!

W związku ze startami i lądowaniem samolotów rejsowych, obsługiwanych przez Port Lotniczy Lublin, pomiędzy pokazami pilotów przewidziane są kilkuminutowe przerwy. Organizatorzy zastrzegają sobie również możliwość zmiany kolejności pokazów.

Duma Świdnika

Śmigłowiec AW149, produkowany przez PZL-Świdnik, zaprezentuje się w locie.

Na początku czerwca zakład uruchomił linię produkcyjną tych maszyn. Jest to wielozadaniowy śmigłowiec wojskowy zdolny do realizacji lotów w dzień i w nocy. Jego maksymalna masa startowa to 8300 kg, prędkość maksymalna: 313 km/h, a przelotowa – 287 km/h. jego zasięg to 958 km, maksymalna długość lotu – 4 godz. 55 minut. Może zabrać na pokład 19 pasażerów, natomiast załogę stanowią 2 osoby.

fot. WSK PZL-Świdnik S. A., spółka z grupy Leonardo Helicopters Company

Tulak zachwyci

Ultralekki samolot o bardzo prostej konstrukcji. Uznawany jest za replikę brytyjskiego samolotu British Taylorcraft Auster z okresu II wojny światowej i, podobnie jak on, oferowany z silnikiem bokser albo z 4-cylindrowym wiszącym silnikiem rzędowym.

Słowo „tulak” oznacza z języka czeskiego „włóczykij”. Czekamy zatem, aż przywędruje na IV Świdnik Air Festival!

fot. Mateusz Jakubowski

Loty widokowe z Heli Solution

Jak wygląda Świdnik z lotu ptaka? Szkoła Heli Solution zaprasza na loty widokowe śmigłowcami Robinson R44, które będą odbywały się od godz. 12:00 do zachodu słońca.

fot. Andrzej Kuczyński

Cena lotu widokowego za osobę wynosi 200 zł, a opłatę można uiścić kartą lub gotówką. Zainteresowani mogą skierować się do strefy lotów widokowych.

af, pś

Organizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku i Miasto Świdnik

Patronat honorowy: Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Wojsko Polskie, Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Powiatu Świdnickiego Waldemar Jakson oraz Burmistrz Miasta Świdnik Marcin Dmowski

Sponsor główny: Perła Browary Lubelskie S. A.

Partner strategiczny: WSK PZL-Świdnik S.A., Spółka z Grupy Leonardo Helicopters Company

Partner techniczny: Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek

Sponsorzy i Partnerzy: Województwo Lubelskie: Marka: Lubelskie Smakuj Życie, Port Lotniczy Lublin, Navcom Systems Fly, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Remondis Świdnik, Agencja Mienia Wojskowego, PKO Bank Polski, Eko punkt, Navcom Systems Fly, Powiat Świdnicki w Świdniku, Kostal Poland, Carrara, Automotive, G&G Auto, MCTech, Trilux, REM-GUZ Usługi Remontowo-Budowlane Marcin Guz, DRS Paweł Danyluk, Technotop – Dealer KIA, Isuzu, Mitsubishi i Subaru, Bricomarche Świdnik, Wulkano Perfect, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie, Lubelska Agencja Ochrony Środowiska, Lubelska Akademia WSEI, Dom Lublin, Stachema Świdnik, Przewozy Polregio, Faston Świdnik – dystrybutor silników Rotax, Wakacje.pl, Pogotowie Reklamowe, Świdman – dostawca Internetu, Szkoła językowa Konrad Dejko, OSK Rider, Bolt, Polaris Extreme – Quady Lublin, Bułka i Kromka

Patronat medialny: TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Radio Centrum, Dziennik Wschodni, Radio Eska, Portal lublin112.pl, Kurier Lubelski, Portal dlapilota.pl, Przegląd Lotniczy, Polska Zbrojna, Portal Aviation24.pl, Portal Świdnik – Wysokich Lotów, Głos Świdnika, Magazyn Miasto!, Portal wlubelskim.pl oraz Portal wschodni24.pl

Artykuł przeczytano 170 razy

Last modified: 14 czerwca, 2024

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content