Jednym z najbardziej obleganych stoisk na “Militaria – Zlot Miłośników Militariów, Strzelectwa i Survivalu” jest to Strefy Historii, działającej pod skrzydłami Miejskiego Ośrodka Kultury. Niewątpliwą jego atrakcję stanowi symulator lotów.
Świdnicka Strefa proponuje zwiedzającym loty, a wykorzystuje do tego najnowsze programy komputerowe zainstalowane w symulatorze lotów. Można wystartować z dowolnego lotniska na świecie, obserwować ziemię z punktu widzenia pilota lub śledzić swój lot z bezpiecznego dystansu. Z tej oferty chętnie korzystają dzieci, ale dorośli również nie przepuszczają okazji, by siąść za sterami samolotu.
Na stoisku Strefy Historii można też zagrać w planszówkę w wersji makro, zatytułowaną „Dywizjon 303”, a użyczoną przez IPN Oddział w Lublinie. Gracze dysponują w niej sześcioma różnymi samolotami, za pomocą których przeprowadzają operację wojenną na planszy, nawiązującej do stołu dowodzenia RAF. Podniebne pojedynki z niemieckim Luftwaffe rozstrzyga się przy użyciu specjalnie zaprojektowanych kostek. „303” jest grą trójjęzyczną, angielsko-czesko-polską, co ma przypominać wspólną walkę w obronie wolności pilotów czechosłowackich i polskich, którzy wsparli Brytyjczyków w Bitwie o Anglię.
Świdnicka instytucja prezentuje również dwie wystawy. Na ekspozycji pod hasłem „II wojna światowa w modelarstwie” znajdują się najnowsze prace Andrzeja Galińskiego oraz innych modelarzy z Klubu Modelarskiego „Taurus”, między innymi okręty, samoloty, samochody, czołgi i dioramy ze scenami rodzajowymi. Druga wystawa, z zasobów GOK w Łukowie, nosi tytuł „Osuchy’44” i poświęcona jest największej bitwie partyzanckiej w Polsce.
Kto nie dotarł wczoraj do hali Targów Lublin, przy ul. Dworcowej 11, lub nie zdąży dzisiaj (do godz. 18.00), ma jeszcze szansę jutro, w godz. 10.00-17.00.
VI edycja wydarzenia „Militaria – Zlot Miłośników Militariów, Strzelectwa i Survivalu” to także różnego rodzaju warsztaty i prelekcje, spotkania i dyskusje, wystawy kolekcjonerskie. A wśród członków grup rekonstrukcyjnych można znaleźć także świdniczan.
aw
Artykuł przeczytano 470 razy
Last modified: 11 maja, 2024