czwartek, 18 kwietnia 2024r.

Piłkarski sojusz dwóch akademii

Autor: |

W sali plenarnej Urzędu Miasta odbyło się wczoraj szkolenie przeprowadzone przez Marka Śledzia, dyrektora Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa dla trenerów grup dziecięcych i młodzieżowych MKS Avia. Było ono jednym z efektów umowy o współpracy podpisanej przez akademie obu klubów. Traktowało o podstawach szkolenia młodych piłkarzy, a potem przekształciło się w dyskusję, w czasie której szkoleniowcy Akademii Piłkarskiej Avii dzielili się doświadczeniami z własnej pracy i problemami zaprzątającymi ich uwagę.

– Z radością witam w Świdniku Marka Śledzia, dyrektora Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa. Klubu o wielkich tradycjach, potencjale i przyszłości. Cieszę się, że partnerem akademii Legii jest, jeśli mogę użyć tego określenia, siostrzana akademia MKS Avii Świdnik, która ma duże ambicje i nadzieję na ich realizację poprzez systematyczną, intensywną pracę z młodzieżą – witał gościa Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

– Wielcy piłkarze wcale nie rodzą się wielkich aglomeracjach, ale w klubach, które prowadzą systematyczną pracę wychowawczą, z młodymi dziewczętami i chłopakami, którzy pokonują niejednokrotnie wiele codziennych problemów, żeby w sporcie osiągnąć sukces. Zatem mniejsze ośrodki szkoleniowe mają ogromny potencjał i chętnie w nich goszczę. Avia jest jednym z tych klubów filialnych, które dysponują bardzo przejrzystą perspektywą rozwoju. Widoczne są efekty szkoleniowej pracy z dziećmi, jej liczba funkcjonująca w procesie szkolenia, jakość tej pracy i pierwszy zespół, który bije się o awans do drugiej ligi. Pamiętamy też przepiękną historię tego klubu. Trenerzy Łukasz Mierzejewski i Wojciech Szacoń są ludźmi, których bardzo cenię. Również Patryk Małecki stawia pierwsze kroki w trenerskim rzemiośle. Z ogromną przyjemnością przyjechałem do Świdnika, żeby się z nimi spotkać. Program klubów partnerskich ma prowokować wszystkie strony do szeroko rozumianej współpracy. Możliwości rozwojowe i cele Legii Warszawa są tak wysoko kwalifikowane, że nie chcemy zamykać się w hermetycznej bańce, ale staramy się emanować nimi na kluby, które z naszej wiedzy korzystają. To również dobra okazja do powiększania grona sympatyków Legii Warszawa. Spędzając urlop, wakacje w małej miejscowości, lubię usiąść przy boisku, na którym odbywa się trening. Jeśli ktoś ma otwarty umysł, z każdego takiego wydarzenia potrafi wyciągnąć naukę. Zarządzam dzisiaj projektem, który ma bardzo ekskluzywny charakter, ale wielki entuzjazm i zaangażowanie w pracę obserwuję w ośrodkach, gdzie możliwości i finanse są dużo mniejsze. Mogę powiedzieć, że ładuję swój akumulator entuzjazmem ludzi w nich pracujących – mówił Marek Śledź.

– Współpracę rozpoczęliśmy półtora roku temu, podpisaniem umowy, która na szczęście jest realizowana z sukcesem. O decyzji Akademii Legii zaważył w dużej mierze fakt, że od pewnego czasu stosujemy metodologię szkolenia podobną do tej, jaką posługują się trenerzy stołecznego klubu, co znacznie ułatwiło nawiązanie bliższych kontaktów. Nasz akces wynikał z faktu, że Legia posiada obecnie najlepszą akademię spośród wszystkich polskich klubów, zarówno pod względem infrastruktury, jak i kadry trenerskiej oraz zarządzającej, posiadającej ogromną wiedzę merytoryczną. Myślę, że jest to projekt, który  w ciągu kilku lat zdominuje polską piłkę młodzieżową. Naszych najzdolniejszych zawodników wysyłamy do Warszawy, żeby mogli przekonać się, jakie robią postępy w rozwoju i porównać z zawodnikami Akademii Legii Warszawa. Trenerzy uczestniczą w szkoleniach. Jedno z nich odbywa się dzisiaj w Świdniku. Mamy też dostęp do metodologii szkolenia Akademii Legii. Otrzymujemy granty finansowe w przypadku transferów czy wypożyczenia naszych piłkarzy. Z tej współpracy czerpiemy również korzyści marketingowe, bo to potężny partner. Poza tym jesteśmy w stanie dłużej zatrzymać zdolnych zawodników, mimo zainteresowania klubów grających w wyższych ligach. Magnesem jest możliwość sprawdzenia się w Legii Warszawa. Ten sam argument ściąga do nas młodych piłkarzy z innych ośrodków, wiedzących, że u nas mogą rozpocząć swoją drogę po ścieżce rozwoju. Natomiast Legia buduje strukturę klubów partnerskich dla lepszego przeglądu najzdolniejszych zawodników z mniejszych ośrodków. Wiadomo, że nie wszystkich są w stanie przetestować w trakcie jednostek treningowych we własnej akademii. Dzisiejsza osobista obecność dyrektora Marka Śledzia sprawia nam szczególną przyjemność, ponieważ oznacza, że Akademii Legii Warszawa traktuje nasz klub z dużym szacunkiem – tłumaczył Wojciech Szacoń, II trener pierwszego zespołu i koordynator Akademii Piłkarskiej Avii.

jmr

Artykuł przeczytano 291 razy

Last modified: 24 listopada, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content