Wybory do Parlamentu Europejskiego już w najbliższą niedzielę. W naszym województwie o mandat posła stara się 70 kandydatów. Wśród nich jest pięć osób ze Świdnika lub powiatu świdnickiego (kolejność alfabetyczna):
• Paweł Iwaniak, 33-letni radca prawny ze Stryjna Pierwszego (gmina Rybczewice), kandyduje z 8 miejsca komitetu Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski. P. Iwaniak prowadzi kancelarię w Lublinie.
• Paweł Janulewicz, doktor nauk ekonomicznych, wykładowca na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, miejsce 9 na liście komitetu Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy. Paweł Janulewicz w ostatnich wyborach samorządowych był “jedynką” ugrupowania Kukiz ‘15 w wyborach do Sejmiku Województwa, a cztery lata temu, pod szyldem tego samego komitetu, starał się o mandat posła.
• Gabriel Kaczyński, 35-letni przedstawiciel handlowy, znalazł się na 4 miejscu listy komitetu Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS. Cztery lata temu walczył o mandat posła. Należy do Partii Razem.
• Joanna Kunc, 43 lata, 4 miejsce na liście komitetu Kukiz ‘15. Kandydatka jest kierownikiem ds. prawnych i administracyjnych w firmie zajmującej się gospodarką odpadami w kilkunastu gminach w regionie. W ubiegłym roku kandydowała na prezydenta Lublina z poparciem partii Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego. Zdobyła 532 głosy, czyli 0.37 proc. wszystkich oddanych.
• Bartłomiej Pejo, “dwójka” na liście komitetu Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy. Ma 34 lata, jest wicestarostą powiatu świdnickiego oraz radnym powiatowym (od 2014 roku). Należy do partii Wolność, jest szefem jej struktur w województwie lubelskim. W Urzędzie Miasta w Świdniku zajmował się m.in. obsługą inwestorów.
Na liście do głosowania znajdziemy w niedzielę również Ewę Szałachwiej (39 lat, komitet wyborczy PiS). Co prawda mieszka w Krasnymstawie, jednak jesienią ubiegłego roku walczyła o fotel burmistrza Piask. Przegrała z kandydatem popieranym przez PSL (zdobyła 1 437 głosów, czyli ponad 32 proc.). Ewa Szałachwiej pracuje w Urzędzie Marszałkowskim – jest szefową Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Wybory do Parlamentu Europejskiego już w niedzielę 26 maja. Co trzeba wiedzieć przed głosowaniem? Lokale wyborcze otwarte są w godz. 7.00 – 21.00. Żeby zagłosować, trzeba przyjść do lokalu wyborczego z dokumentem ze zdjęciem (dowód osobisty, paszport). Członkowie obwodowej komisji wyborczej sprawdzą uprawnienia do głosowania w tym obwodzie. Ewentualnie dopiszą do spisu wyborców, jeśli otrzymają zaświadczenie o prawie do głosowania. Na karcie należy postawić “x” w kratce przy nazwisku wybranego kandydata – wtedy głos będzie ważny. Głosowanie jest tajne. Wszelkie informacje o wyborach do Parlamentu Europejskiego można znaleźć na internetowej stronie Państwowej Komisji Wyborczej – pkw.gov.pl
rp
Artykuł przeczytano 2270 razy
Last modified: 24 maja, 2019