sobota, 23 września 2023r.

“Piątka” o chrzcie Polski

Autor: |

Kilka dni temu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 przypominali o ważnym wydarzeniu z 966 roku. Wtedy to Mieszko I podjął doniosłą dla naszego kraju decyzję, która symbolicznie zapoczątkowała istnienie Państwa Polskiego.

Na zajęciach najmłodsi kolorowali scenki z chrztu Polski. Uczniowie klas 1-3 oglądali filmik „Historia Polski wg dzieci. Mieszko I” i rozmawiali o życiu oraz dokonaniach władcy. Szóstoklasiści, na lekcjach informatyki tworzyli prezentacje multimedialne, które później można było obejrzeć na monitorze zainstalowanym przy sekretariacie. W holu szkoły pojawiła się też okolicznościowa wystawa. Plakaty wykonali uczniowie klas 4 i 5.

Nowe święto
W lutym sejm przyjął ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Głosowało za nią 279 posłów, przeciw było 125, od głosu wstrzymało się 14. Mało kto wie, że inicjatorem działań był… świdniczanin. To Tomasz Szydło, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, napisał projekt ustawy, którą poparła Prawica Rzeczpospolitej Marka Jurka, a później, po poprawkach, trafiła do sejmowej sali.
– Kilka lat temu przyszła mi do głowy myśl, że wszystkie święta państwowe są związane raczej z najnowszą historią Polski – 11 listopada, 15 sierpnia, 3 maja. A przecież dzieje naszego kraju są o wiele dłuższe. Chrzest Polski to kluczowy moment. Wzorując się na innych ustawach, napisałem swój projekt. Trafiłem do Prawicy Rzeczpospolitej Marka Jurka, która podjęła inicjatywę. W sejmie poparł ją poseł Jan Klawiter. Zebrał podpisy 15 posłów z różnych ugrupowań politycznych. W lutym ustawa została uchwalona przez sejm, chyba tydzień temu przez senat. Czeka na podpis prezydenta. Nie znamy dokładnej daty chrztu, większość historyków uznaje jednak, że prawdopodobnie odbyło się to w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 r., taką więc datę przyjęliśmy – wyjaśnia Tomasz Szydło i dodaje: – Nie będzie to dzień wolny od pracy, bo nie o to nam chodziło. Ważne jest, by pamiętać o tym doniosłym wydarzeniu, wywiesić biało-czerwoną flagę i choć na chwilę oddać się refleksji i zadumie.
aw

Artykuł przeczytano 1508 razy

Last modified: 11 kwietnia, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »