środa, 19 marca 2025r.

„Piątka” w międzynarodowym gronie

Autor: |

Około 350 nauczycieli, z ponad 30 krajów, spotkało się w dniach 24-27 marca w Pradze, na Międzynarodowym Festiwalu Science on Stage. Polskę reprezentowało 11 pedagogów, w tym Małgorzata Głuch ze Szkoły Podstawowej nr 5.

Wyjazd do Czech to pokłosie zdobycia przez grupę przedszkolną z „Piątki” III miejsca w kategorii „Nauka dla najmłodszych” w Ogólnopolskim Festiwalu „Nauki przyrodnicze na scenie – Science on Stage 2021”.  4 i 5-latki: Małgosia Wypych, Tymoteusz Lipiński, Magda Sztachelska,  przygotowane przez panie: Annę Grabczak, Małgorzata Szymkiewicz-Jóźwik i Małgorzatę Głuch, zaprezentowały wówczas projekt „O powstaniu Wszechświata – pierwsza wielka lekcja Montessori”. Oprócz dyplomów i nagród, świdniczanie uzyskali też możliwość pokazania swojej pracy na międzynarodowym forum.

– Niestety, udział w festiwalu w Pradze mogła wziąć tylko jedna osoba z każdej grupy. To było dla mnie zupełnie nowe, ale też bardzo ciekawe doświadczenie. Każdy z zaproszonych nauczycieli miał przygotowane swoje stanowisko, na którym w czwartek, piątek i sobotę prezentował projekt swojej grupy. Nasza wielka lekcja Montessori wyświetlana była na monitorze, z napisami w języku angielskim, a ja miałam przygotowane zestawy doświadczalne i każdy, kto do mnie podchodził, mógł obejrzeć doświadczenia, które robiłam lub wykonać je samodzielnie. Sobota była dniem otwartym, więc przychodzili również nauczyciele ze szkół czeskich, którzy nie brali udziału w festiwalu – opowiada Małgorzata Głuch.

Prezentacje na stoiskach stanowiły główny element wydarzenia, które odbywało się w Clarion Congress Hotel Prague. Projekty wybrane przez komitet programowy zostały dodatkowo zaprezentowane w kategoriach „Warsztat” i „Działania na scenie”. Najciekawsze zdobyły nagrody.

– Tematyka projektów była bardzo różna, ale oczywiście musiały dotyczyć przedmiotów ścisłych – wyjaśnia świdniczanka. – Nauczyciele przedszkoli, szkół podstawowych i średnich przygotowali pokazy z przyrody, chemii, fizyki, biologii, astronomii. Nie było możliwości, by obejrzeć wszystkie, ale kilka spośród tych, które widziałam, na pewno będę mogła przenieść na rodzimy grunt, oczywiście bez wprowadzania naukowych pojęć, raczej bazując na wielozmysłowym poznawaniu. Są to, na przykład, cechy światła i tęczy, pojęcie wyporności, świeca i jej (nad)zwyczajny płomień. Brałam też udział w warsztatach, między innymi Albi Science prowadzonych przez czeską nauczycielkę. Obejmowały proste doświadczenia, które miały angażować dzieci i inspirować je do eksperymentowania, uczyć samodzielności i chęci odkrywania poprzez zabawę. Ciekawy projekt o pszczołach przygotowała szkoła z Woli Jachowej. Niesamowite było, że na festiwalu spotkali się prawdziwi pasjonaci, którzy pokazują swoim uczniom naukę w inny sposób niż na zwykłych lekcjach. Ogromne wrażenie robiły stoiska ukraińskie, na których wywieszone były tylko flagi Ukrainy i plakaty z projektów… pustka… smutek… żal… Niestety, ukraińscy nauczyciele nie dojechali.

Małgorzata Głuch podkreśla, że wyjazd do Pragi, był nie tylko okazją do zdobycia nowych doświadczeń, podpatrzenia sposobu pracy innych nauczycieli, ale także stworzył możliwość nawiązania z nimi współpracy.

– Oczywiście, jeśli chodzi o nas, są to nauczyciele wychowania przedszkolnego, głównie z Polski, ponieważ pedagodzy z pozostałych krajów w większości pracują w starszych klasach placówek podstawowych i w szkołach średnich. Mamy już utworzoną grupę online, gdzie możemy wymieniać się pomysłami lub doświadczeniami – mówi pani Małgorzata. Dodaje: – Kolejna edycja festiwalu ogólnopolskiego odbędzie się w 2023 roku. Nie wiemy, jaką formę przybierze i czy uda nam się wziąć w nim udział. Międzynarodowy zaplanowany jest w Finlandii w 2024 r.

Udział w spotkaniu w Pradze finansowany był przez jego organizatorów, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. W zamian nauczyciele z naszego kraju będą prowadzić webinaria dla polskich kolegów i koleżanek, prezentując również projekty swoich grup.

aw, fot. M. Głuch

Artykuł przeczytano 1412 razy

Last modified: 14 kwietnia, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Przejdź do treści