wtorek, 24 listopada 2020r.

Pegimek się zbroi

Autor: |

W czwartek jedna z firm pretendujących do sprzedaży Pegimekowi  maszyny sprzątającej zaprezentowała swój wyrób.

– Zakup dużej zamiatarki będzie ostatnim etapem kompletowania nowoczesnych maszyn komunalnych, które posłużą do utrzymania porządku w mieście. W ubiegłym roku kupiliśmy mniejsze urządzenie marki Holder, które utrzymuje porządek na chodnikach, ścieżkach rowerowych, placach i skwerach. Większe urządzenie posłuży głównie do sprzątania ulic. Posiadany dotychczas sprzęt był nie tylko mało wydajny, ale również słabo dostosowany do konstrukcji nowej infrastruktury drogowej, której coraz więcej mamy w mieście. Nowy będzie potrafił porządkować ronda, krawędzie dróg na styku jezdni i krawężników. Pomoże w tym kierownica zainstalowana po prawej stronie kabiny pojazdu. Zależy nam, by był samojezdny i miał wystarczająco pojemną skrzynię na zgarniane z ulic nieczystości. Wysięgnik ze szczotkami da możliwość sprzątania chodników z pojazdu stojącego na ulicy. Dzisiaj widzieliśmy jedno z trzech preferowanych przez nas rozwiązań. Inne obejrzymy w Chełmie i Warszawie. Skuteczność pracy urządzenia była testowana na trudnym terenie ulicy Nadleśnej, zanieczyszczonej pozostałościami prac budowlanych. Później, na ulicy Niepodległości sprawdzaliśmy jak sprawuje się przy sprzątaniu liści i oczyszczaniu krawężników z trawy. Wreszcie, przed Urzędem Miasta obserwowaliśmy jego zdolność radzenia sobie z przeszkodami komunalnymi. Pomoże nam to sprecyzować szczegóły wymogów zamówienia przetargowego – wyjaśnia Jerzy Irsak, prezes zarządu P.K. Pegimek.

Pieniądze na sfinansowanie zakupu maszyny pochodzą z kasy miasta.

– Postanowiliśmy dokapitalizować Pegimek kwotą około 900 tys. zł z przeznaczeniem środków na zakup urządzenia. Propozycję burmistrza zaakceptowali radni i transakcję będzie można sfinalizować jeszcze w tym roku. Zależy nam na estetyce miasta, ale też na tym, żeby porządek był utrzymywany z użyciem nowoczesnych urządzeń, które zapewnią odpowiednie tempo i jakość pracy. Nasza spółka gminna stara się wymienić kilkudziesięcioletnie narzędzia pracy na nowe i chcemy jej w tym pomóc – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Pegimek planuje również ogłoszenie przetargu na zakup trzech elektrycznych wózków komunalnych, które posłużą do drobniejszych prac pielęgnacyjnych. Komplet nowego „uzbrojenia” spółki zobaczymy w akcji na ulicach Świdnika wiosną.

jmr

Artykuł przeczytano 357 razy

Last modified: 23 października, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?