sobota, 24 lutego 2024r.

Pegimek Diamentem Forbesa

Autor: |

W Lublinie odbyła się coroczna gala wręczenia „Diamentów Forbesa”, przyznawanych w ramach rankingu prowadzonego przez miesięcznik gospodarczo-biznesowy Forbes. W kategorii przedsiębiorstw o przychodach od 5 do 50 mln zł, wśród wyróżnionych znalazło się świdnickie Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek.

– Dzięki pracy całego zespołu naszej firmy otrzymaliśmy nagrodę „Diamenty Forbesa 2023”, przyznawaną najbardziej dynamicznie rozwijającym się firmom w Polsce. Nasza radość jest tym większa, że jesteśmy pierwszym przedsiębiorstwem gospodarki komunalnej w kraju, które otrzymało tak zaszczytne wyróżnienie w rankingu prowadzonym od 11 lat. Teraz jesteśmy silniejsi i mocniej utwierdzeni w przekonaniu, że to, co robimy naprawdę ma sens. Takich osiągnięć nie byłoby, gdyby nie nasz wspaniały zespół pracowników, poparcie i zaufanie mieszkańców oraz owocna współpraca z władzami miasta Świdnik. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego sukcesu – mówi Jerzy Irsak, prezes zarządu P. K. Pegimek.

W zestawieniu znalazły się firmy, które w trzech ostatnich latach najszybciej zwiększały swoją wartość. Pod uwagę brano przedsiębiorstwa, które złożyły do Krajowego Rejestru Sądowego sprawozdanie finansowe lub bezpośrednio przesłały je do partnera rankingu, spółki Dun&Bradstreet Poland, zajmującej się gromadzeniem i dostarczaniem danych, a także opracowywaniem analiz biznesowych.

– Za nami trudny rok. Rekordowa inflacja, inwazja Rosji na Ukrainę, dalsze problemy z przerwami w łańcuchach dostaw, wywołane jeszcze pandemią COVID-19, ale też załamania na wielu giełdach, co było szczególnie widoczne w sektorze spółek technologicznych. Pomimo niesprzyjających warunków gospodarczych wiele biznesów rozwijało się w dynamiczny sposób i umacniało swoje rynkowe pozycje. Ranking „Diamentów Forbesa” był dowodem na to, że polscy przedsiębiorcy są świetnymi strategami i potrafią dostosować się do zmiennych i trudnych warunków rynkowych – czytamy na stronie internetowej miesięcznika.

– „Diamenty Forbesa” to doroczny ranking przedsiębiorstw, które w ostatnich trzech latach
najskuteczniej zwiększyły swoją wartość. Owo potwierdzenie siły, zdolności budowania wartości i jakości marki oraz biznesu szczególnie zyskuje na znaczeniu w obecnych, skomplikowanych czasach, ale stanowi nieocenione źródło inspiracji. Wyniki rankingu „Diamenty Forbesa 2023” zostały opracowane w redakcji na podstawie szwajcarskiej metody wyceny wartości firmy. Wśród kluczowych kryteriów znalazły się m.in. wyniki finansowe, wartość majątku, historia i wiarygodność płatnicza czy brak negatywnych zdarzeń prawnych. Firmy z grona „Diamentów Forbesa” podzieliliśmy na 16 województw, a w ramach każdego z nich na kolejne trzy kategorie – według poziomu przychodów: 5–50 mln zł, 50–250 mln zł, powyżej 250 mln zł. Tytuł „Diament Forbesa 2023” jest potwierdzeniem znalezienia się w gronie najlepszych firm w Polsce, czego Państwu serdecznie gratuluję – mówił Paweł Zielewski, redaktor naczelny „Forbes Polska”.

Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek jest jednym z największych biznesów działających w Świdniku. Zatrudnia ponad 150 specjalistów w różnych dziedzinach, stawiając na nowoczesność i rozwój.

– Ostatnie pięć lat to okres dynamicznego rozwoju spółki.Zmodernizowano bazy techniczne Zakładu Porządkowo–Drogowego oraz Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Zakupiono nowoczesne maszyny i urządzenia poprawiające jakość świadczonych usług i warunki pracy. Na dachach zbiorników wyrównawczych ujęcia wody Zakładu Wodociągów i Kanalizacji wybudowano instalację fotowoltaiczną, produkującą energię elektryczną na potrzeby własne zakładu. Naszą ideą jest rozwój przedsiębiorstwa poprzez modernizację infrastruktury należącej do spółki, podnoszenie kwalifikacji pracowników, poprawę bezpieczeństwa i standardów pracy oraz dalsze inwestycje w zakup nowoczesnego sprzętu. Są to cele, które pozwolą nam nie tylko utrzymać dotychczasową jakość, ale również zwiększą możliwości, zapewnią wyższe standardy świadczonych usług oraz zagwarantują bardziej ekonomiczną eksploatację – wyjaśnia prezes P.K. Pegimek.

W ostatnich latach gruntownie zmodernizowano ponad 10 km magistrali wodociągowej zasilającej Świdnik w wodę z siedmiu studni głębinowych na terenie Gminy Mełgiew. Jednocześnie poprawiono bezpieczeństwo dostawy wody w zakresie świadczonych usług wodno-kanalizacyjnych. Z kolei dwa lata temu Pegimek wyremontował prawie 60 odcinków miejskich ulic lokalnych o długości 11 km. Rozmach działań inwestycyjnych najlepiej obrazują liczby. W 2019 roku przeznaczono na inwestycje 2,9 mln zł. Rok później już 10,2 mln zł, a w roku 2021 – 15,6 mln zł.

– Jako właściciel spółki bardzo doceniamy jej prorozwojowe wysiłki. Staramy się je wspierać kapitałowo, ale także podsuwając pewne inspiracje. Myślę, że jako system naczyń połączonych tworzymy zgraną drużynę. Nagrody i czołowe miejsca w rankingach zawsze bardzo cieszą, ale najważniejsze, żeby ten rozwój i zmiany na lepsze dostrzegali i doceniali sami mieszkańcy. Myślę, że w przypadku Pegimeku tak się dzieje, bo widoczne są one gołym okiem, zarówno poprzez aktywność spółki, na przykład w programie remontów dróg lokalnych, jak i wizerunkowo,  dzięki rozwojowi infrastruktury, zakupom nowego sprzętu. Gratuluję zarządowi i wszystkim pracownikom Pegimeku zdobytego wyróżnienia i życzę dalszego rozwoju – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

– W najbliższej przyszłości zamierzamy dokonać modernizacji głównej przepompowni odprowadzającej ścieki ze Świdnika do Lubelskiej Oczyszczalni Ścieków w Hajdowie. Planowana modernizacja pozwoli nie tylko zwiększyć efektywność pracy urządzeń, ale także wyposaży je w bezpieczną, nowoczesną technologię i podniesie poziom ekologiczności stosowanych rozwiązań – informuje Justyna Mierzwa, wiceprezes spółki. Jak dodaje, bardzo istotne jest też utrzymanie dotychczasowych standardów dbałości o klientów oraz pozyskanie nowych odbiorców, którym spółka dostarczy wodę o najwyższej jakości.

jmr

Artykuł przeczytano 986 razy

Last modified: 6 kwietnia, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »