To był bardzo pracowity sezon dla teatru „Pasjonaci” ze Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI Koło w Świdniku. Grupa wystąpiła na wielu festiwalach oraz przeglądach w Polsce i za granicą, przywożąc z nich niezwykłe doświadczenia i cenne nagrody. Zaprezentowała też swój najnowszy spektakl.
Jako pierwsi „Dotyk” zobaczyli świdniczanie. Premiera widowiska odbyła się podczas XVI Przeglądu Spektakli Profilaktycznych „Żyć pełnią”. Wówczas teatr otrzymał wyróżnienie za świadomą i dojrzałą grę sceniczną, prawdziwy, szczery oraz teatralny przekaz ważnych treści.
– To bardzo mocny i prowokujący spektakl, który przełamuje bariery pomiędzy osobami z niepełnosprawnością a pełnosprawnymi – stwierdza Renata Elmerych, instruktor grupy. – Aktorzy wychodzą do publiczności z dotykiem, wchodzą w relację, więc ktoś, kto odczuwa lęk przed „niepełnosprawnością” musi go przełamać. Dodatkowo opowiadają w przedstawieniu o problemach osób zdrowych – zniewoleniu przez internet, komórki, nowoczesną technologię i pracę, a także o samotności. Na głównych bohaterów czyha za ich plecami sieć, która coraz bardziej ich osacza. „Dotyk”, czyli dobro, przyjaźń, a przede wszystkim drugi człowiek i możliwość porozmawiania z nim, wyzwala ich.
Nagrody i wyróżnienia
Spektakl widziała także publiczność z innych polskich miast. Z powodzeniem zaprezentowano go podczas 29. Międzynarodowych Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku „Baśnie i Legendy” w Lublinie, czy na III Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Przystanek Talentowo” w Nałęczowie, gdzie otrzymał III miejsce w kategorii teatr.
– Cały czas go dopracowujemy. Choć otrzymaliśmy za niego pierwsze wyróżnienia i nagrody, dla mnie, jako reżysera, nie jest jeszcze skończony, cały czas „dojrzewa” – wyjaśnia R. Elmerych.
Stworzenie nowego spektaklu, który pokochała widownia, to nie jedyny sukces „Pasjonatów”. Świdniczanie wybrali się w tym roku na prawdziwe tournée, pokazując także nieco starsze przedstawienia „Bieguny uczuć – taniec Kristin”, „Niespełnienie” oraz „Historia pewnej miłości”.
– Wystąpiliśmy z nimi podczas IV. Festiwalu Integracyjnych Form Tanecznych w Łomiankach koło Warszawy. Aktorzy zachwycili jury i publiczność otwartością, swobodą, estetyką ruchu tanecznego oraz emocjonalnością. Jury doceniło nasz wysiłek i przyznało nam wyróżnienie specjalne oraz medal. Statuetki otrzymali również aktorzy: Mariusz Jaworski za monodram „Niespełnienie”, a Anna Skrzetuska za rolę Kristin w spektaklu „Bieguny uczuć – taniec Kristin” – opowiada pani Renata.
We Lwowie
W ostatnim czasie „Pasjonaci” odwiedzili także Lwów. Byli jedynym polskim zespołem, który został zaproszony na „Noc teatru”.
– To kameralne wydarzenie integrujące środowiska artystów pełno- i niepełnosprawnych. Zapraszano nas jeszcze w ubiegłym roku, jednak wtedy nie udało nam się pojechać – tłumaczy instruktorka „Pasjonatów”. – Pokazaliśmy „Historię pewnej miłości”. Spotkała się z bardzo pozytywnymi reakcjami ze strony widzów. Nie zabrakło owacji na stojąco. Nasi tancerze kilkakrotnie wychodzili na scenę do ukłonów. Ukraińska publiczność była naprawdę wspaniała. To dla nas bardzo miłe doświadczenie. Przy okazji, zwiedziliśmy Lwów, który na pewno na długo zostanie nam w pamięci.
Zmotywowani sukcesami świdniczanie odwiedzili też Kodeń i XIII Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny. Tym razem wystąpili z widowiskiem teatralno-muzycznym „O miłości, niespełnieniu i nie tylko…”. W sierpniu pojawią się na festiwalu „Kabaretowy zawrót głowy” w Sławatyczach, gdzie pokażą się z kabaretowej strony.
af
Artykuł przeczytano 1512 razy
Last modified: 19 lipca, 2019