W nietypowej lekcji wzięły udział dzieci z kl. II a Szkoły Podstawowej nr 7. We wtorek, na zajęcia do szkolnej biblioteki zaprosiła je Urszula Cygan, nauczycielka-bibliotekarka, która przygotowała spotkanie z teatrem Kamishibai.
Uczniowie dowiedzieli się, czym jest japoński papierowy teatr, wymyślali zaklęcie otwierające magiczną skrzynkę zwaną butai i poznali przygody psa Marudka, których autorem jest Kumiko Yamamoto. Ich zadaniem było też naśladowanie odgłosów burzy, odpowiedzi na pytania ukryte w kolorowych balonach, a także wymyślenie dalszych losów bohatera teatrzyku. Drugoklasiści poradzili sobie znakomicie, wykazując się przy tym wielkim zaangażowaniem i pomysłowością. Historie Marudka śmieszyły, bawiły lub wzruszały. Nietypowe zajęcia tak im się spodobały, że chcieli je kontynuować już na lekcjach z wychowawczynią.
– Zależało mi na zachęceniu dzieci do odwiedzania naszej biblioteki i czytania. Zamiast jednak wykorzystywać nowoczesne multimedia, sięgnęłam do tradycji, czyli do tekstu i ilustracji. Pomysł zaczerpnęłam z Internetu, natomiast teatrzyk wypożyczyłam z Biblioteki Pedagogicznej w Lublinie. Można jednak zrobić go samodzielnie, wystarczy zwykłe opakowanie po bombonierce i kartki papieru. Metoda Kamishibai rozwija sprawność manualną i wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa. Przy okazji historii o Marudku rozmawialiśmy o emocjach, sposobach ich wyrażania, a także najważniejszych wartościach – mówi Urszula Cygan.
aw
Artykuł przeczytano 2269 razy
Last modified: 3 kwietnia, 2019