sobota, 05 października 2024r.

Pamięci aspiranta Antoniego Dei

Autor: |

W październiku ubiegłego roku przed budynkiem Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 posadzono dąb pamięci poświęcony Antoniemu Janowi Dei, aspirantowi Policji Państwowej, zamordowanemu przez sowieckie NKWD strzałem w tył głowy 22 kwietnia 1940 roku w Twerze. Dzisiaj przy drzewku odsłonięto pamiątkową tablicę.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta i świdnickich instytucji oraz wnuk aspiranta Jacek Kamiński z rodziną. Przypomniał tragiczne losy swojego przodka: – Nie miałem okazji poznać dziadka. Wiem o nim ze wspomnień babci i mamy oraz z dokumentów, które udało się odnaleźć. Urodził się 11 czerwca 1896 roku w miejscowości Józefów-Zagórze. Po uzyskaniu wykształcenia podstawowego, podjął naukę zawodu tokarza. W czasie I wojny służył w austriackiej żandarmerii polowej. Do Policji Państwowej wstąpił w 1919 roku, w stopniu starszego przodownika. Służył do wybuchu II wojny światowej. Po bitwie z Niemcami w okolicach Tomaszowa Lubelskiego, chciał przedostać się do Rumunii, ale dostał się do niewoli sowieckiej. Został uwięziony w obozie w Ostaszkowie, później przewieziony do Tweru. Tam go stracono. Przez wiele lat nie było wiadomo, co się z nim stało. Korespondencja z różnymi instytucjami, między innymi ze szwajcarskim i polskim Czerwonym Krzyżem czy z urzędami w Związku Radzieckim nie dała efektów. Nikt nic nie wiedział. Dopiero w 1990 roku dostaliśmy oficjalne pismo, z którego dowiedzieliśmy się o jego losach. Stopień aspiranta został mu nadany pośmiertnie. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w uroczystości ku pamięci mojego dziadka. Jest to dla nas niesłychanie ważne.
Kamień i tablicę odsłonęli Jacek Kamiński i Mirosław Król, dyrektor ZSO nr 1. Poświęcił ją ks. Wojciech Zasada. Zmówiono też modlitwę za wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę.
Dąb pamięci ku czci Antoniego Dei posadzony został w ramach ogólnopolskiego projektu „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Informacje o aspirancie można znaleźć na stronie www.muzeumkatynskie.pl

Dla Niepodległej
Dzisiejsza uroczystość była także okazją do przywołania kart historii związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Tę część przygotowała kl. If pod opieką Magdaleny Skwarczyńskiej-Zuch. Wystąpił również chór Canto pod batutą Ewy Bieniek.
– Raduje się serce, że w szkole podtrzymywany jest duch patriotyzmu – podkreślał Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika. – Do 1989 roku nie mogliśmy mówić o Katyniu czy o Armii Krajowej. Dlatego cieszę się, że drzewo pamięci, również dzięki wam, wzrasta od nowa.

Ślubowanie pierwszoklasistów
Ważnym punktem spotkania było także uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych II LO, którzy przyrzekali „poświęcić siły i zdolności zdobywaniu wiedzy, postawą obywatelską służyć Ojczyźnie, szanować tych, którzy wskazują prawość, mądrość, sprawiedliwość i uczciwość jako wzorce życiowe, a także godnie współtworzyć tradycje szkoły”.
– Wasze ślubowanie w tak szczególnym dniu zyskuje wymiar patriotyczny. Też walczycie o wolną Polskę, zdobywaniem wiedzy i wykształcenia. Wśród was, być może, czego wam życzę, są wielcy ludzie – lekarze, nauczyciele, dyrektorzy banków, wojskowi, politycy. Pracujcie tak, aby umocnić naszą Matkę Ojczyznę, by się nie zachwiała i już nigdy nie upadła – mówił Mirosław Król.
aw

Artykuł przeczytano 1866 razy

Last modified: 8 listopada, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content