niedziela, 04 czerwca 2023r.

Otwórzmy przed nimi życie

Autor: |

To zachęta i zaproszenie do udziału w spotkaniu dotyczącym problematyki niepełnosprawności. Odbędzie się ono 18 maja, o godz. 10.00, w Miejskim Ośrodku Kultury, z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jego organizatorem jest Centrum Usług Społecznych, we współpracy z PSONI Koło w Świdniku i MOK.

– Wydarzenie ma charakter edukacyjno-integracyjny. Skierowane jest przede wszystkim do uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz młodzieży ze szkół średnich. Jeśli jednak ktoś chce przyjść, włączyć się w zaplanowaną przez nas dyskusję i obejrzeć przygotowane występy, również ma taką możliwość – mówi Renata Elmerych, organizator społeczności lokalnej CUS. Dodaje: – Zależy nam, by młodzi ludzie spojrzeli na niepełnosprawność intelektualną i ruchową z innej perspektywy. Chcemy pokazać pasje, zainteresowania, talenty i marzenia osób niepełnosprawnych, które chętnie dzielą się swoją twórczością z innymi. Oprócz spektakli, będzie więc można obejrzeć wystawę rękodzieła. Na pewno interesujący okaże się film „Amatorzy”, w którym występują, między innymi: aktorzy z niepełnosprawnością intelektualną Teatru Biuro Rzeczy Osobistych z Gdyni, Anna Dymna, Roma Gąsiorowska, Mariusz Bonaszewski, Małgorzata Zajączkowska, Krzysztof Kowalewski.

Program spotkania: przywitanie gości (godz. 10.00), spektakl „Niespełnienie” grupy taneczno – teatralnej „Pasjonaci” ze Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI Koło w Świdniku (godz. 10.30-10.50), projekcja filmu „Amatorzy” w reż. Iwony Siekierzyńskiej (godz. 11.00-12.30), panel dyskusyjny prowadzony przez Marię Pietruszę-Budzyńską, prezesa Fundacji Teatroterapia Lubelska, Renatę Elmerych i Andrzeja Mańkę, dyrektora CUS (godz. 12.35-13.10), spektakl „Siła namiętności” grupy teatralnej „Motyle” z Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Świdniku (godz. 13.15-13.30), rozstrzygnięcie konkursu dla publiczności i zakończenie spotkania (godz. 13.35).

Festyn integracyjny

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku zaprasza również na XXIII Festyn Integracyjny z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. 22 maja, w godz. 11.30-18.00, na placu przed budynkiem PSONI, przy ul. Kościuszki 8, nie zabraknie występów artystycznych i wystawy prac osób niepełnosprawnych.

– Obchody Dnia Godności to dla nas ważne wydarzenie i duże przeżycie, ponieważ pragniemy przypomnieć o szacunku, który należy się nie tylko osobie niepełnosprawnej, ale każdemu człowiekowi. To już 23. edycja festynu. Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania – mówi Iwona Ratajczak, przewodnicząca zarządu świdnickiego PSONI.

aw

Artykuł przeczytano 1600 razy

Last modified: 12 maja, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »