niedziela, 17 stycznia 2021r.

Orszak inaczej niż zazwyczaj

Autor: |

W związku z pandemią, Orszak Trzech Króli, który tradycyjnie odbywa się 6 stycznia, musi zmienić formułę. Organizatorzy jego świdnickiej odsłony pragną jednak, aby dzień ten był szczególnie zaakcentowany i przypominał o jednym z najstarszych świąt – epifanii. Hasłem tegorocznej edycji jest “Panu dzięki oddawajmy”.

– Zapraszamy do uczestnictwa w Orszaku w nieco innej formie niż dotychczas i przy zachowaniu obowiązujących środków bezpieczeństwa – mówi  Barbara Hajkowska-Pirek, inicjatorka świdnickiego wydarzenia.

5 stycznia, w parafii pw. NMP Matki Kościoła odbędą się jasełka, wzbogacone pięknymi kolędami. Świdniczanie obejrzą je na kanale parafii na You Tube, w podanym później terminie.

Od 6 do 10 stycznia organizatorzy zapraszają rodziny i osoby indywidualne na Spacer Orszakowy. Na terenie miasta zostaną rozwieszone mansjony – banery przedstawiające sceny jakie zazwyczaj oglądaliśmy podczas Orszaku Trzech Króli (zawisną na ogrodzeniach: 1. ZSO nr 1, 2. P nr 4, 3. P nr 6, 4. MCUS, 5. SP nr 5, 6. P nr 7, 7. P nr 3, 8. SP nr 3, 9. P nr 5, 10. SP nr 7). Świdniczanie będą mogli przyjrzeć się im w dowolnym czasie, a wśród osób, które podadzą tytuły wszystkich 10 mansjonów (w opisanej przez nas kolejności), zostaną rozlosowane symboliczne pamiątki. Odpowiedzi można będzie wysyłać na Facebookowy profil Orszak Trzech Króli w Świdniku (od 6 do 10 stycznia).

Organizatorzy chcą również, by w dzień Objawienia Pańskiego na ulicach miasta pojawili się Trzej Królowie. Jeśli pogoda nie pokrzyżuje planów, zobaczymy ich ok. godz. 11.00, przy kościele pw. Św. Kingi, gdzie przygotowywany jest też Mini Orszak (msza św. o godz. 10.00). Potem odjadą w stronę parafii pw. Chrystusa Odkupiciela. Około godz. 12.00 będzie można ich spotkać na ulicach Niepodległości, Wojska Polskiego, Partyzantów, Świerkowej i Racławickiej. Ostatnim punktem, w którym pojawią się Królowie, będzie parafia pw. NMP Matki Kościoła (ok. 12.30). Czas przejazdu i trasa mogą jeszcze ulec zmianie.

Konkursy i śpiewniki

Dzieci z przedszkoli oraz kl. 1-3 mogą wykazać się talentem plastycznym i narysować pracę pod tytułem „W żłobie leży”, która będzie wizualizacją słów kolędy. Szczegółowe informacje pojawią się niebawem na stronie Przedszkola nr 4. „Orszakowy Challenge Kolędowy” to propozycja dla rodzin lub grup przyjaciół, wspólnot czy szkół. Wystarczy nagrać filmik ze wspólnego kolędowania, a następnie opublikować go w mediach społecznościowych z nominowaniem kolejnych osób do wyzwania. Szczegóły na www.orszak.org.

– Zachęcamy również, aby na naszym profilu na FB publikować zdjęcia ze Spaceru Orszakowego. Można fotografować się w strojach królewskich własnego autorstwa i wykonania. A może właśnie w nich wyruszymy na Spacer Orszakowy? – podpowiada B. Hajkowska-Pirek.

Dzięki głosowaniu internautów Świdnik wygrał 800 śpiewników i 1000 czekoladek. Będą one dostępne, wraz z koronami, w parafiach i przedszkolach. Książeczki dostaniemy też w siedzibie głównej Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej.

IX Orszak Trzech Króli w Świdniku odbędzie się pod honorowym patronatem burmistrza Waldemara Jaksona i starosty Łukasza Reszki. Organizatorem wydarzenia  jest Stowarzyszenie Wspólnota Świdnicka, przy współpracy z  Miejskim Ośrodkiem Kultury.

ow

Artykuł przeczytano 773 razy

Last modified: 1 stycznia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?