poniedziałek, 22 lipca 2024r.

„Orliki” będą jak nowe

Autor: |

Miasto otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości prawie 497 tys. zł na remont „Orlików” przy Szkołach Podstawowych nr 3 i 5. Przeprowadzenie remontów planowane jest na przyszły rok. Wcześniej trzeba będzie podpisać umowę z ministerstwem, a także ogłosić i rozstrzygnąć przetargi na wykonanie prac.

W całej Polsce „Orliki” powstawały w ramach rządowego programu „Moje Boisko – Orlik 2012”. W Świdniku umiejscowione są przy Szkołach Podstawowych nr 3 i 5, Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 oraz I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Broniewskiego. Ponad 10 lat intensywnej eksploatacji sprawiło, że wymagają kapitalnego remontu.

–„Orlik” przy naszej szkole jest użytkowany od 2012 roku. Czynny jest przez siedem dni w tygodniu w godz. 7.00-21.00, a i tak jest na nim tłoczno. Służy nie tylko uczniom naszej szkoły, ale również młodzieży i dorosłym z terenu całego Świdnika. Organizowane są na nim różnego rodzaju turnieje piłkarskie. Boisko spełnia też bardzo ważną rolę w promocji sportu, a także zdrowego stylu życia. Stopień jego zużycia jest już bardzo daleko posunięty, można powiedzieć, że przez te lata obiekt uległ naturalnej degradacji. Dlatego też bardzo się cieszę z planów jego remontu – mówi Tomasz Szydło, dyrektor SP nr 5.

– Przyznanie dofinansowania ministerialnego jest dla nas bardzo dobrą wiadomością. Kwota jaką pozyskaliśmy pozwoli na sfinansowanie połowy kosztów prac remontowych, które wyniosą 997 tys. zł. To pokaźna suma, ale dzięki niej „Orliki” odzyskają pełną świetność. W ramach remontów zagęszczone zostanie ich podłoże, wymieniona nawierzchnia, siatki piłkochwytów, bramki… praktycznie wszystko, co składa się na boisko – tłumaczy burmistrz Marcin Dmowski.

Orliki i szkolne boiska w wakacje

W okresie wakacyjnym istnieje możliwość skorzystania ze świdnickich orlików, a także boisk szkolnych. Każda placówka robi to jednak na innych zasadach lub w innych godzinach.

Szkoła Podstawowa nr 3 daje chętnym możliwość skorzystania ze swoich boisk codziennie od 13.00 do 21.00. Nad wszystkim czuwa animator, możliwe jest wypożyczenie piłek i innego sprzętu sportowego.  Grupy zorganizowane muszą dokonać rezerwacji, z którą wiąże się opłata.

Szkoła Podstawowa nr 5 oddaje do dyspozycji mieszkańcom Świdnika swoje boisko codzienne od godziny 10.00 do 20.00. Po godz. 16.00 można liczyć na pomoc animatora. Skorzystanie z kortu tenisowego wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Szkoła Podstawowa nr 7 udostępnia swoje dwa boiska uniwersalne codziennie bez rezerwacji, od godziny 8.00 do 21.00 w dni powszednie i krócej, od 10.00 do 20.00 w soboty oraz niedziele. Można też użytkować bieżnie i plac zabaw. Dzieci oraz młodzież do 13 roku życia mogą korzystać z obiektów sportowych tylko pod opieką osoby dorosłej.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 możliwa jest tylko rezerwacja i odpłatny wynajem boiska szkolnego. Jednak uczniowie placówki mogą korzystać z boiska w dni robocze, w godzinach 8.00-15.00, zawsze pod opieką osób dorosłych.

Podobnie można skorzystać z boiska przy Zespole Szkół nr 1. Po rezerwacji i opłacie ustala się grafik treningów lub meczów.

Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej udostępnia swoje boisko nieodpłatnie po dokonaniu rezerwacji.

 

 

Artykuł przeczytano 88 razy

Last modified: 5 lipca, 2024

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content