sobota, 20 lipca 2024r.

Odnaleziono pistolet “Lalusia”

Autor: |

Na niezwykłe znalezisko w miejscowości Wygnanowice (powiat świdnicki) natrafili Marek Franczak i pracownicy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W domu, w którym niegdyś mieszkała rodzina Józefa Franczaka ps. „Laluś” odnaleziono jego broń.

Jak podaje radiosczecin.pl, pistolet produkcji węgierskiej, należący do ostatniego Żołnierza Wyklętego był ukryty w skrytce, w parapecie. Teraz trafi do zbiorów Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Józef Franczak ps. „Laluś” urodził się w 1918 roku w Kozicach Górnych. Jako 17-latek wstąpił do Wojska Polskiego. Po agresji sowieckiej dostał się do niewoli, z której udało się mu uciec. Walczył, między innymi, w szeregach lubelskich jednostek Armii Krajowej. Po zakończeniu działań wojennych walczył w podziemiu antykomunistycznym. Przez 18 lat był poszukiwany i rozpracowywany przez SB. Został zastrzelony 21 października 1963 roku w Majdanie Kozic Górnych. Początkowo pochowany w bezimiennej mogile przy ul. Unickiej w Lublinie, ostatecznie spoczął na cmentarzu w Piaskach.

af, fot. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie

Artykuł przeczytano 382 razy

Last modified: 15 września, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content