czwartek, 28 marca 2024r.

Oddziały przygotowawcze czekają na chętnych

Autor: |

Do świdnickich placówek oświatowych różnych poziomów zapisało się już 200 dzieci i młodzieży z Ukrainy. Według stanu na 15 kwietnia największa grupa – 154 uczniów dołączyło do polskich kolegów w szkołach podstawowych. Obecnie 1 osoba uczy się w II LO, 45 dzieci zapisano do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych szkół podstawowych.

By ułatwić młodym Ukraińcom aklimatyzację w nowych warunkach, od kwietnia w świdnickich placówkach oświatowych zostały utworzone dwa oddziały przygotowawcze, z rozszerzoną liczbą godzin zajęć z języka polskiego. Pierwszy, dla klas I-III, powstał w SP nr 7, drugi, dla klas IV-VI, w SP nr 4 działającej w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Do pierwszego oddziału przygotowawczego zapisało się dotychczas 10 dzieci, do drugiego – 12. 

Zgodnie z rozporządzeniem MEiN w sprawie organizacji kształcenia dzieci i młodzieży z Ukrainy, maksymalna liczba uczniów w oddziale szkolnym może wynosić 25. Obecnie wszyscy nowi uczniowie nie znający języka polskiego są zapisywani do tych właśnie oddziałów. Do nauki w oddziałach przygotowawczych zachęcane są też dzieci uczęszczające już uczęszczające do innych  klas szkolnych i mające trudności w opanowaniu naszego języka. Dodatkowym autem tych oddziałów jest możliwość rezygnacji z  oceniania i klasyfikowania ucznia. Może on skończyć klasę otrzymując zaświadczenie o uczęszczaniu do oddziału przygotowawczego.

– Udział w zajęciach oddziału przygotowawczego ma liczne zalety. Nauka w tradycyjnej klasie wymaga poddania się wszystkim obowiązującym w niej regułom programowym i systemowi ocen. Dzieciom, które znajdą się w niej nagle, bez przygotowania, może to dostarczyć dodatkowego stresu. Tymczasem w oddziałach przygotowawczych kładziemy nacisk na naukę języka polskiego, co powinno złagodzić trudności związane z późniejszą nauką w „standardowej” klasie. Oddziały przygotowawcze są wspierane kadrowo przez nauczyciela znającego język ukraiński, który pomaga uczniom zrozumieć przekazywane im treści programowe. Organizacja oddziałów przygotowawczych nie oznacza tworzenia gett oddzielających dzieci ukraińskie od polskich. Część zajęć umożliwiających integrację odbywa się wspólnie, jak na przykład lekcje wychowania fizycznego czy też praca w świetlicach – mówi Piotr Bogusz, dyrektor SP nr 7.

Artykuł przeczytano 932 razy

Last modified: 21 kwietnia, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »