poniedziałek, 15 sierpnia 2022r.

O życiu i twórczości Józefa Mackiewicza

Autor: |

W galerii Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej dostępna jest już kolejna wystawa. Tym razem jej bohaterem uczyniono Józefa Mackiewicza, pisarza, dziennikarza, publicystę politycznego, uważanego za jednego z najwybitniejszych polskich prozaików XX wieku.

Ekspozycję „Józef Mackiewicz 1901-1985: jedynie prawda jest ciekawa” przygotowano z okazji 120. rocznicy urodzin pisarza, który jest również jednym z patronów 2022 roku. Na kilku planszach znajdziemy, między innymi, informacje o jego dzieciństwie i młodości, życiu prywatnym, latach w cieniu wojny, twórczości na emigracji.

– Wystawa to kolejny krok, by zaprezentować sylwetkę człowieka, który był nieustannie oskarżany na emigracji i w kraju o kolaborację z Niemcami, a faktycznie atakowany za swój bezkompromisowy antykomunizm. Wcześniej zorganizowaliśmy spotkanie dla młodzieży poświęcone pisarzowi oraz wydaliśmy kartę pocztową z jego podobizną i stemplem dziennym. Cieszymy się, bo zgłaszają się do nas czytelnicy i miłośnicy twórczości Józefa Mackiewicza z całej Polski, prosząc o udostępnienie im tych kart. Linkują również nasze wydarzenia. Zgłosił się też człowiek, który prowadzi portal poświęcony Mackiewiczowi. Był bardzo zainteresowany tym, co robimy. Zachęcamy więc i świdniczan do  zapoznania się z wystawą – mówi Piotr Jankowski, dyrektor MPBP.

Ekspozycję będzie można oglądać do 31 sierpnia, w godzinach pracy placówki. Przypominamy, że w wakacje biblioteka przy ul. Niepodległości 13 czynna jest: w poniedziałki 9.00-15.00, wtorki-piątki 10.00-18.00. W soboty placówka nie pracuje.

aw

Artykuł przeczytano 169 razy

Last modified: 29 lipca, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »