czwartek, 18 kwietnia 2024r.

O matematyce międzynarodowo

Autor: |

Szkoła Podstawowa nr 5 od wielu lat realizuje różne projekty międzynarodowe w ramach programu Erasmus+, dzięki którym uczniowie i nauczyciele mają okazję nie tylko zdobyć nowe umiejętności, w tym językowe, ale również poznać kulturę, zwyczaje i zabytki innych krajów. Tym razem odwiedzili Portugalię.

Projekt „Empowering Math Literacy Skills of Learners Through Innovative Digital Tools” (wzmacnianie umiejętności matematycznych dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii) zgromadził młodzież z Turcji, Hiszpanii, Portugali i Polski. Świdnik reprezentowali Platon Yura, Kamila Opalko, Damian Chwała i Julia Ogrodowska, pod opieką nauczycieli Beaty Adasik i Marcina Paśnikowskiego.

W szkole partnerskiej w Taipas odbyło się specjalne spotkanie, poświęcone pamięci Pinar Karaca, koordynatorki projektu z tureckiego Hatay, która tragicznie zginęła w trzęsieniu ziemi w lutym tego roku. Młodzież zaprezentowała swoje placówki, dzieląc się informacjami na temat działań charytatywnych, zajęć pozalekcyjnych i projektów edukacyjnych. Wzięła również udział w warsztatach matematycznych z aplikacją Milage Learn+. Kolejne dni upłynęły pod znakiem zajęć z języka angielskiego, warsztatów z robotyki i wykorzystania aplikacji GeoGebra, integracyjnych zabaw. Uczniowie urządzili wyścigi robotów oraz konstruowali kwadrant, czyli narzędzie wykorzystywane w dawnych czasach w nawigacji i astronomii. Uczestnicy projektu wspólnie świętowali Magosto, czyli obchodzony 11 listopada dzień św. Marcina. Głównym punktem wydarzenia było jedzenie pieczonych kasztanów, a także słuchanie lokalnej muzyki akordeonowej, śpiewy oraz tańce.

Pobyt obfitował również w inne atrakcje. Świdniczanie zwiedzili, między innymi, urokliwe zakątki miasta Guimarães, uznawanego za kolebkę Portugalii, gdzie wzięli udział w grze miejskiej oraz odwiedzili kościół świętego Franciszka, katedrę, zamek i rynek. W miejskim ratuszu spotkali się z panią wiceburmistrz, która odpowiedzialna jest za edukację. Próbowali też lokalnych przysmaków i tradycyjnych portugalskich potraw.

ow, fot. SP nr 5

 

Artykuł przeczytano 397 razy

Last modified: 24 listopada, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content