Lotniczy gród wzbogaci się o kolejne miejsca dla osób chcących zadbać o kondycję. Ratusz szuka wykonawcy placu do ćwiczeń rekreacyjnych wraz z towarzyszącą infrastrukturą, a także stref aktywnego seniora.
Oba pomysły spotkały się z uznaniem mieszkańców, którzy wybrali je podczas ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Na pierwszy z projektów zagłosowały 393 osoby. W budżecie zarezerwowano na niego 150 tys. zł.
– Przetarg został ogłoszony w formie „projektuj i buduj”. Zakłada powstanie terenu do ćwiczeń rekreacyjnych z niezbędną infrastrukturą, ciągami pieszymi i urządzeniami siłowni zewnętrznej. Ma być zlokalizowany na ulicy Racławickiej 31A, w miejscu, gdzie dawniej znajdował się plac zabaw – tłumaczy Maciej Olechnowicz, naczelnik wydziału infrastruktury i zamówień publicznych w UM.
Wykonawca będzie musiał przygotować dokumentację projektową, złożyć odpowiednie wnioski i uzyskać pozwolenia. Gdy dopełni tych formalności, zajmie się rozbiórką istniejącej nawierzchni, uprzątnięciem terenu oraz zabudową nieczynnych, awaryjnych studni wodociągowych. Do jego zadań będzie należała także budowa utwardzonej nawierzchni o powierzchni ok. 150 mkw. Przygotuje też siłownię „pod chmurką”, gdzie dostępna będzie, m. in. prasa nożna, biegacz, orbitrek eliptyczny, wioślarz oraz trenażer bicepsu. Wszystkie urządzenia zostaną umieszczone na materiale syntetycznym. Plac ma być też miejscem wypoczynku. Pojawią się na nim ławki oraz donice z kwiatami.
Firma, która złoży najkorzystniejszą ofertę, zajmie się również strefami aktywnego seniora. Przeznaczono na nie 50 tys. zł. Na ten pomysł głos oddało 418 świdniczan. Projekt zakłada aktywizację osób starszych oraz umożliwienie rehabilitacji seniorom, którzy na co dzień nie mają do niej dostępu.
– Powstanie pięć stref: na skwerze im. prof. Zyty Gilowskiej, przy Hali Targowej i targu, fontannie, Sądzie Rejonowym oraz w Ogrodzie Różanym obok szpitala – wymienia naczelnik referatu inwestycji.
Na terenie każdej z lokalizacji zostanie zamontowany zestaw składający się z ławeczki dwuosobowej i dwóch rowerków. Sprzęty zostaną dostosowane do potrzeb osób starszych, dzięki czemu, podczas korzystania z nich, nie nadwyrężą mięśni czy stawów.
– Realizacja projektu ma na celu wspomóc procesy rehabilitacyjne oraz przeciwdziałać obniżającej się sprawności fizycznej. Zmotywuje seniorów do wyjścia z domu i da im możliwość aktywnego spędzenia czasu. Aktywność to także zmniejszenie niepokoju, depresji, redukcja deficytów, zwalczanie izolacji i bierności, a w konsekwencji, zwiększenie poczucia samodzielności i przydatności społecznej – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Firmy zainteresowane przetargiem mogą składać oferty do 22 marca. Inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 6 miesięcy od daty podpisania umowy. Prawdopodobnie skorzystamy z niej już w październiku.
Artykuł przeczytano 4038 razy
Last modified: 27 marca, 2019