Wydawać by się mogło, że godzina 4 nad ranem nie jest dobrym momentem na jakąkolwiek aktywność. Tymczasem w niedzielę o tej porze uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7, pełni werwy i pozytywnych emocji, wyruszyli w podróż do Warszawy, by wziąć udział w eliminacjach regionalnych międzynarodowego programu edukacyjnego „Odyseja umysłu”. Towarzyszyliśmy im w tej niezwykłej wyprawie, do której po południu dołączyła również klasa Ib ze Szkoły Podstawowej nr 5.
Trzy zespoły z „Siódemki”
Do Słonecznej Szkoły Podstawowej nr 357 dotarliśmy przed godz. 8.00. Po rejestracji zespołów i krótkich przygotowaniach na scenę weszła pierwsza grupa. Iga Sieńko, Julia Stepuch, Lena Tratkowska, Joanna Trześniak (kl.5b), Maria Martyniuk i Dominika Chyrchel (kl.5d) zaprezentowały rozwiązanie problemu „Spory o pozory”. Jako druga wystąpiła drużyna w składzie: Matylda Bukowska, Natalia Przybysz, Michał Sowa, Maria Kramarz, Maria Soboń, Maja Pastusiak i Dominik Garbacz (kl. 6a), z przedstawieniem pt. „W pracowni mistrza Leonarda”. Trzeci zespół, czyli Elżbieta Bochniak, Martyna Soboń, Eliza Zdun, Michał Kisiel, Karol Kopeć (kl. 8d) i Klaudia Bielecka (kl. 7a), wykonał zadanie pt. „Balsa z polotem”. Wszystkim kibicowały Monika Śniegocka, trenerka programu i nauczycielka fizyki, a także Agnieszka Widzińska, nauczycielka chemii i pani Justyna, mama jednej z uczennic.
Czas oczekiwania na wyniki dłużył się w nieskończoność. Każdy zagospodarował go sobie po swojemu. Jedni podglądali występy rywali, inni zwiedzali szkołę, kolejni postanowili zjeść obiad. Były rozmowy o tym, co można było zrobić lepiej, a co wyszło naprawdę nieźle.
– Najwyżej punktowane były ogólna pomysłowość całego przedstawienia, humor w przedstawieniu, pomysłowość postaci oraz jakość występu, czyli ruch, prezentacja sceniczna, słyszalność. Za to wszystkie grupy otrzymały prawie maksymalną liczbę punktów. Pod innymi względami wyszło trochę gorzej, ale i tak jestem z was zadowolona, tym bardziej, że udział w programie bierzecie po raz pierwszy – podkreślała po otrzymaniu wyników Monika Śniegocka.
Jurorzy przygotowali też specjalne karteczki z uwagami dla świdniczan. Napisali, między innymi: jest energia w drużynie, widać, że grupa dobrze się bawi, dobra energia w zespole, rymowane dialogi i wypowiedzi były super.
Finał dnia również był pełen wrażeń. Słowa, obrazy, muzyka i wyjątkowa atmosfera, która panowała podczas uroczystej gali kończącej eliminacje, przypomniały wszystkim o najważniejszym – w Odysei Umysłu każdy jest Zwycięzcą! I chociaż tym razem świdniczanom nie udało się dostać do półfinału, warto było pojechać do stolicy, by przeżyć wielkie emocje i dobrą zabawę.
– Nie żałujemy – podkreślali uczniowie „Siódemki” po zakończeniu, wymieniając się wrażeniami i wspominając swoje występy. Młodsi deklarowali, że w przyszłym roku ponownie wezmą udział w programie.
Juniorzy z „Piątki”
Po południu w Warszawie zjawiły się dwie drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 5, które przyjechały z trenerkami programu: wychowawczynią Marzeną Sekutowską i Elżbietą Czerniak, szkolnym psychologiem. Uczniowie kl. 1b nie brali udziału w konkursie, przedstawili jednak przed jurorami efekty swojej kilkumiesięcznej pracy nad problemem „Mali muzealnicy”. W jego ramach przygotowali autorskie przedstawienia, w którym zaprezentowali placówkę muzealną o unikalnej tematyce, a w niej trzy różne ekspozycje.
Przed wejście na scenę, mali aktorzy odczuwali sporą tremę, którą trochę rozładował szop Omer, maskotka programu. Wspólne zdjęcie z sympatycznym zwierzakiem na pewno będzie doskonałą pamiątką z pobytu w stolicy.
Jako pierwsza wystąpiła grupa w składzie: Hania Adamczuk, Iza Dadej, Kalina Szewczyk, Zuzanna Panek, Igor Lalka, Szymon Danielak i Bartosz Zarzeczny. Ich Muzeum Smoków, ciekawe eksponaty i oryginalność wzbudziły gromkie brawa i uznanie jurorów, a grupa uzyskała 174 z 200 możliwych punktów. Na karteczkach z opiniami znalazły się takie: jesteście zgraną drużyną, smok smog-brawa za wagę przekazu, ileż tekstu na pamięć-gratulacje.
Drugi zespół, w skład którego weszli: Pola Grelewska, Martyna Zakrzewska, Natalia Bartkowiak, Magda Czerwińska, Czarek Studziński i Kuba Kulczyński, przygotował „Kosmiczne muzeum”. Jurorzy przyznali za nie 171,5 punktów, doceniając, na przykład, pomysłowość i efekt komiczny. Dodali też swoje opinie: chciałabym odwiedzić wasze muzeum jeszcze raz, jesteście super ekipą czy świetne eksponaty.
Za udział w programie pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. Wizyta w Słonecznej Szkole tak im się spodobała, że zapowiadają powrót w przyszłym roku.
– Dzieci były bardzo zadowolone, a pobyt w Warszawie ogromnie je ucieszył – mówi Marzena Sekutowska. – Także rodzice, którzy nam towarzyszyli, uznali, że w kolejnej edycji programu też trzeba wystartować.
Agnieszka Wójcik-Skiba
Artykuł przeczytano 2861 razy
Last modified: 28 lutego, 2019