piątek, 01 marca 2024r.

Niezwykła lekcja o bezpieczeństwie na drodze

Autor: |

W środę Szkołę Podstawową nr 3 odwiedził nietypowy gość.  Najmłodsi uczniowie spotkali się z …Krokodylkiem Tirkiem, który przypomniał im o przepisach ruchu drogowego oraz zasadach bezpiecznych zabaw.

– Nasza placówka wzięła udział w projekcie edukacyjnym „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka”, zorganizowanym przez Inspekcję Ruchu Drogowego, dzięki wsparciu środków unijnych. W lekcji uczestniczyły dzieci z klas I-III oraz jedna grupa zerówki, które otrzymały odblaskowe kamizelki z logo projektu – wyjaśnia Emilia Tokarska, koordynatorka działań w SP nr 3.

O pracy IRD, sympatycznej maskotce oraz o tym, jakie są zasady bezpiecznego ruchu drogowego opowiadał uczniom Michał Modrzejewski z Głównego Inspektoratu Ruchu Drogowego: – Po drogach, głównie autostradach i drogach ekspresowych, poruszamy się zielono-białymi busami. Przede wszystkim zatrzymujemy i kontrolujemy bardzo duże samochody, na przykład tiry, lawety, cysterny, autobusy, autokary. Sprawdzamy, między innymi, czy pojazdy mają dobre hamulce i światła, czy ładunek jest odpowiednio zabezpieczony, czy kierowca posiada ważne prawo jazdy. Skąd się wzięła nasza maskotka? Kierowcy zaczęli nas nazywać krokodylami, bo z tym zwierzęciem skojarzyły im się biało-zielone barwy. Spodobało nam się to przezwisko i powstał Krokodylek, któremu nadaliśmy imię Tirek. Przypomni Wam dzisiaj, że przez jezdnię przechodzimy tylko w wyznaczonym miejscu i kiedy mamy zielone światło, a kiedy jedziemy samochodem zawsze zapinamy pasy.

Najmłodsi obejrzeli kilka krótkich filmików dotyczących uczestników ruchu drogowego oraz rozmawiali o bezpiecznych miejscach do zabawy, zasadach podróżowania autokarem, niezbędnym wyposażeniu rowerzystów i numerach alarmowych. Rozwiązywali również krzyżówkę i odgadywali zagadki. Jednym z zadań było także prawidłowe przekroczenie przejścia dla pieszych.

Na zakończenie wszyscy otrzymali upominki, między innymi workoplecaki, maskotki, książeczki i odblaski. Mogli też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Krokodylkiem Tirkiem.

aw

« z 2 »

Artykuł przeczytano 731 razy

Last modified: 15 czerwca, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »