Sukcesem zakończył się udział uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „O tym nie można zapomnieć. Spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów”, zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Grupa zdobyła II miejsce, a nagrodą będzie przyszłoroczny wyjazd do Niemiec, na obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Ravensbrück.
W projekcie brały udział uczennice kl. 8a: Maja Zaremba, Patrycja Kostrzanowska, Dominika Brus i Patrycja Glinka. Dołączyli do nich licealiści z kl. 1a: Wiktoria Puch, Adam Patro, Ela Dyszczak i Nikola Śpiewak, a w nagrywaniu pomagał Jakub Puliński z 2 c i Marcin Marciniak z Kalinówki.
Uczniowie, nad którymi pieczę sprawowała Katarzyna Mądrachowska, zaprezentowali dwa filmy o byłych więźniarkach obozu w Ravensbrück – Mariannie Bogusz i Alicji Kubeckiej, a także historię Józefa Psiuka ze Świdnika, który jako 5-letnie dziecko trafił do obozu na Majdanku. Uznanie jury zyskał ostatni dokument.
– Po cichu trochę liczyłyśmy na nagrodę, ale kiedy wyczytali, że zdobyłyśmy drugie miejsce, byłyśmy jednak zaskoczone. Cieszymy się, że nasza praca została doceniona. Tym bardziej, że w tym roku filmy prezentowało aż 29 zespołów z całej Polski – mówią Patrycja Glinka, Dominika Brus, Maja Zaremba i Patrycja Kostrzanowska.
– To 9. edycja projektu, prawdopodobnie ostatnia. Poziom był naprawdę wysoki. Oprócz filmu oceniano również prezentację grup. Uczniowie musieli opowiedzieć, w jaki sposób dowiedzieli się o projekcie, dlaczego wzięli w nim udział i co im dał – dodaje Katarzyna Mądrachowska.
14 czerwca, w hali sportowej LXII Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. gen. W. Andersa w Warszawie odbyła się gala finałowa projektu. Nasi uczniowie po raz kolejny mieli okazję spotkać się z Alicją Kubecką, Alicją Gawlikowską, Danutą Janowską, Barbarą Piotrowską i Krystyną Zając z warszawskiego Koła Byłych Więźniarek KL Ravensbrück. Podczas gali wystąpiła absolwentka II LO, Katarzyna Biszkont, która wyrecytowała wiersz Grażyny Chrostowskiej pt. „Śnieg”.
– To był fantastyczny projekt. Dzięki niemu poznaliśmy wiele wspaniałych osób i dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy. Spotkania z byłymi więźniarkami stanowiły żywą lekcję historii, nie tylko związanej z wydarzeniami obozowymi. Alicja Kubecka opowiadała, na przykład, o swojej znajomości z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim. Panie uświadomiły nam, że powinniśmy doceniać to, co mamy i cieszyć się każdym dniem. Szkoda, że program już się kończy i nasi młodsi koledzy nie będą mieli okazji brać w nim udziału – podkreślają świdniczanie.
Szukali Sprawiedliwych
W minionym roku szkolnym uczniowie „Baczyńskiego” brali również udział w unijnym projekcie „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata jako ponadczasowy wzór postaw – szkolenia dla młodzieży z zakresu kompetencji społecznych”. Realizowały go Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego i miasto Oświęcim, a świdnicka placówka zakwalifikowała się jako jedna z 10 w Polsce.
– Przyjęto nas na podstawie zadań, które realizujemy. Są to: współpraca szkoły z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i Teatrem NN. Brama Grodzka oraz organizowanie wymiany polsko-izraelskiej, a także moje uczestnictwo w „Letniej szkole Holokaustu II stopnia” w Krakowie i seminarium w Instytucie Yad Vashem. Dzięki zajęciom, młodzież poszerzyła wiedzę na temat II wojny światowej i roli miejsc pamięci – wyjaśnia Katarzyna Mądrachowska, koordynatorka projektu w II LO, która do współpracy zaprosiła uczniów klasy 1a: Paulinę Piątek, Elę Dyszczak, Wiktorię Puch, Jakuba Soszyńskiego i Wiktorię Rzepecką.
W programie znalazły się wyjazdy studyjne do Muzeum Auschwitz-Birkenau i Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, a także spotkania z ocalonym z Zagłady. Były również wizyty w Krakowie.
– Podczas zjazdów mieliśmy okazje wysłuchać wykładów na temat Zagłady oraz relacji polsko-żydowskich przed wojną i w czasie II wojny. Uczestniczyliśmy także w grze terenowej, obejrzeliśmy film „Dzieci Ireny Sendlerowej”. Największe wrażenie zrobiła na nas wizyta w Oświęcimu. Ogrom tego miejsca przeraża. Trudno uwierzyć, że ludzie ludziom zgotowali taki okrutny los – opowiadają uczniowie.
Najważniejszym zadaniem świdniczan było jednak odnalezienie lokalnego bohatera, który podczas okupacji pomagał Żydom.
– Spotkaliśmy się z panem ze Świdnika, który opowiedział, jak jego rodzina ratowała Żydów. To były niezwykłe emocje, w pewnym momencie nawet się rozpłakał. Nagraliśmy też film z dwiema świdniczankami, dawniej mieszkającymi w Kalinówce. Mówiły o pierwszych dniach wojny, bombardowaniu lotniska. One również przechowywały Żydów. Projekt zakończymy w przyszłym roku, uroczystością w szkole – wyjaśniają licealiści.
Areopag poetów
Przez ostatnich kilka miesięcy uczniowie kl. 1a pracowali również nad projektem „Areopag poetów”. Realizowali go wspólnie z rówieśnikami z III LO w Lublinie i Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”.
Celem projektu było poznanie życia oraz twórczości, głównie lubelskich poetów i pisarzy. Pierwszoklasiści spotkali się z aktorką Wiktorią Dudek, odtwórczynią głównej roli w filmie „Za kratą są zielone drzewa”, opowiadającym o Grażynie Chrostowskiej, poetce pokolenia Kolumbów, która zginęła w obozie Ravensbruck. Obejrzeli też monodram Mateusza Nowaka pt. „Żertwa”, oparty na tekstach Aleksandra Watta („Dziennik bez samogłosek”), Adama Mickiewicza („Pan Tadeusz”) i Piotra Woźniaka („Zapluty karzeł reakcji”). W ramach kolejnych spotkań będą zajmowali się tematyką utworów ks. Alfreda Wierzbickiego z KUL oraz twórczością Marcina Wrońskiego i patrona szkoły – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
– Niedawno ukazała się książka „Moje przyjaciółki Ravensbruczanki”, w której opisany jest również nasz projekt. „Areopag poetów” rozpisany był wprawdzie na ten rok szkolny, ale i w przyszłym będziemy go zrealizować, w rozszerzonej wersji. Do współpracy chcemy zaprosić chór Canto pod dyrekcją Ewy Bieniek. Dziękujemy Mirosławowi Królowi, dyrektorowi ZSO nr 1, za wsparcie, jakiego udzielał nam przy realizacji wszystkich projektów – wyjaśnia K. Mądrachowska.
aw, fot. ZSO nr 1
Artykuł przeczytano 2565 razy
Last modified: 27 czerwca, 2019