niedziela, 10 listopada 2024r.

Naukowe wojaże świdniczan

Autor: |

To była już 12 podróż do Stanów Zjednoczonych, zorganizowana przez Szkołę Podstawową nr 5. Tym razem we wrześniowej wyprawie za ocean wzięło udział 8 uczniów i absolwentów placówki oraz dwóch nauczycieli. W Charles Wright Academy w Tacomie spotkali się z młodzieżą z Francji i Kolumbii. Jak zgodnie podkreślają, wyjazd był niezapomnianym przeżyciem, głównie ze względu na panującą atmosferę.

– Wzięliśmy udział w corocznym spotkaniu z cyklu Global Summit, podczas którego, wraz z delegacjami z krajów partnerskich, omawialiśmy problemy współczesnego świata oraz zagrożenia dla wolności i godności człowieka – wyjaśniają Magdalena Wnuczek i Grzegorz Martyniuk, opiekunowie świdnickiej grupy. – W planie pobytu znalazły się też wspólne zajęcia, wycieczki do Fundacji Billa i Melindy Gates oraz organizacji fair trade Alaffia, która pomaga kobietom w Togo, a także spotkania z zaproszonymi gośćmi.
Nasi uczniowie mieszkali u amerykańskich rodzin, dzięki czemu mogli zobaczyć, jak wygląda ich codzienne życie, poznali tradycje i zwyczaje oraz spróbowali amerykańskiej kuchni. Mieli również czas na zwiedzanie, a stan Washington zachwycił ich różnorodnością i dziką naturą. Oto jak wspominają pobyt za oceanem:

Jakub Żołdak: – Podróż do Stanów Zjednoczonych była dla mnie czymś zupełnie nowym, więc dziękuję rodzicom, że pozwolili mi tam polecieć. Poznałem wiele fajnych osób. Byłem pod takim wrażeniem, że wszystko wydawało mi się większe niż w Polsce.

Julia Krawczyk: – Najbardziej podobało mi się spotkanie z amerykańskimi rodzinami. Pływaliśmy kajakami, mieliśmy okazję spróbować makaronu-mac&cheese, ciasta-brownie czy soku ze świeżo wyciskanych jabłek. Na ognisku piekliśmy s`mores, czyli piankowe ciastka. Gospodarze nauczyli nas grać w football amerykański. Cieszę się, że mogłam przeżyć taką wspaniałą przygodę.

Natalia i Weronika Guz: – Jesteśmy przeszczęśliwe, że miałyśmy okazję odwiedzić Stany Zjednoczone. Nie zapomnimy wieczornych rozmów z naszymi rodzinami goszczącymi, za którymi bardzo tęsknimy. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś zobaczymy się z nimi i z osobami, które poznałyśmy podczas pobytu. Może teraz oni przyjadą do Świdnika?

Mateusz Jelonek: – Najciekawszy był dzień, które spędziłem z rodziną goszczącą w Seattle. Odwiedziliśmy, między innymi, Pike Place Market, gdzie znajduje się najstarszy Starbucks. Byliśmy też na meczu bejsbola.

Dominik Portka: – Najbardziej zaskoczyła mnie otwartość i gościnność Amerykanów. Jestem też pod wrażeniem kompleksu szkolnego z wieloma boiskami do różnych dyscyplin sportowych oraz wyposażenia sal lekcyjnych. Amerykański system nauczania i sposób prowadzenia lekcji jest zupełnie inny niż u nas. Dzień w szkole mijał o wiele szybciej.

Z wizytą w Chorwacji
1 października, „Piątka” rozpoczęła nowy, międzynarodowy projekt „Teaching Cultural Heritage with Digital Technologies” (Nauczanie dziedzictwa kulturowego z wykorzystaniem technologii cyfrowej), na który otrzymała 26 tys. euro dofinansowania. Pierwszym działaniem było spotkanie w Chorwacji. Wzięło w nim udział 6 uczniów z klas dwujęzycznych z językiem angielskim. W malowniczej Podgorze, wraz z młodzieżą z Portugalii, Szwecji, Hiszpanii i Chorwacji, świdniczanie poznawali chorwackie tańce ludowe i tradycyjną kuchnię. Lepili też naczynia z gliny związane z lokalnym zwyczajem zbierania oliwek. Jedno z zagadnień dotyczyło kultury materialnej kraju goszczącego, z którą uczestnicy spotkania zaznajamiali się wykorzystując narzędzia multimedialne.
– Nasi uczniowie przygotowali dla koleżanek i kolegów z zagranicy prezentację dotyczącą szkoły, Świdnika i Polski. Nagrali również film w języku angielskim, w którym opowiedzieli, czego nauczyli się o Chorwacji. Kolejne spotkanie w ramach projektu odbędzie się w portugalskim Porto. Dzięki udziałowi w projekcie, młodzież poznaje dziedzictwo kulturowe krajów partnerskich i rozwija swoje kompetencje lingwistyczne i informatyczne. Dla szkoły i miasta to doskonała promocja i okazja do dzielenia się dobrymi praktykami – mówią jego koordynatorzy, Aneta Seremak i Marcin Paśnikowski.
ow

Artykuł przeczytano 2744 razy

Last modified: 18 października, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content