czwartek, 02 grudnia 2021r.

Nauka, zabawa i integracja

Autor: |

Badanie zawartości mikroplastiku w małżach, zwiedzanie farmy wiatrowej i uczestnictwo w wykładach na temat sztucznej inteligencji, a wszystko to w słonecznej Portugalii. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 pojechali do Barcelos w ramach krótkoterminowej wymiany młodzieży związanej z projektem Erasmus+ „Fiers d’être européens!” (Dumni z Europy).

– Uczestniczyło w niej sześcioro naszych podopiecznych. Spotkali się z rówieśnikami z Francji, Włoch, Niemiec, Łotwy i Portugalii, by uczyć się, bawić i integrować. Każda grupa opowiedziała o słynnych naukowcach ze swojego kraju. Nasza przygotowała prezentację o Marii Curie-Skłodowskiej, Ignacym Łukasiewiczu i Oldze Mankiewicz, wynalazczyni taniej metody wytwarzania drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitów – wyjaśnia Marcin Paśnikowski, nauczyciel języka angielskiego, z którym opiekę nad uczniami sprawowała anglistka Magdalena Wnuczek.

Świdniczanie uczestniczyli również w warsztatach w Centrum Badań Morskich CIIMAR w Porto, gdzie badali zawartość mikroplastiku w małżach, zwiedzali farmę wiatrową i fabrykę turbin wiatrowych w Viana do Castelo oraz brali udział w wykładach i pokazach na temat animacji w grach video i sztucznej inteligencji na politechnice IPCA w Barcelos. Mieli też okazję poćwiczyć swoje umiejętności komunikacyjne w języku angielskim. Bardzo smakowała im portugalska kuchnia, która obfituje w dania z dorsza. Uczniom z „Piątki” podobały się urocze i ciekawe zakątki Barcelos. Odwiedzili, między innymi, miejskie targowisko i ratusz, a także kręgielnię. Do niewątpliwych atrakcji należały rejs po rzece Douro w Porto oraz spacer nad Atlantykiem w Ofir. Zwiedzaniu sprzyjała piękna pogoda, z temperaturą 20°C w ciągu dnia. Podczas kilkudniowego pobytu wrażeń więc nie brakowało.

– Na pewno będę dobrze wspominała kontakty z ludźmi. Najlepsze relacje nawiązałam z uczniami z Portugalii, Francji oraz Włoch. W szkole panowała bardzo przyjemna atmosfera, wszyscy uczyli się portugalskich tańców, śpiewali i rozmawiali ze sobą. Podczas kolacji rozmawialiśmy z kelnerką, której brat mieszka w Polsce. Powiedziała kilka słów w naszym języku. Było bardzo zabawnie. Duże wrażenie zrobiły na mnie ogromne turbiny na farmie wiatrowej. Pouczająca była wizyta na Politechnice Cávado & Ave (IPCA), gdzie na Wydziale Sztucznej Inteligencji uczestniczyłam w warsztatach pt. „Technologie przechwytywania ruchu i animacji w grach video” – opowiada Julia Krawczyk

Pawłowi Gontkiewiczowi również podobały się zajęcia na politechnice: – Fascynujące było działanie drukarek 3D i wykorzystanie współczesnej technologii w medycynie. Zapamiętałem naszą wycieczkę nad ocean i widoki ze wzgórza. Podobała mi się też ogólna atmosfera panująca na wymianie. Szczególnie poznaliśmy się z osobami z Włoch i Francji, i to z nimi spędzaliśmy najwięcej czasu.

– Jestem zachwycony wycieczką do CIIMARu, czyli centrum badań morskich, ponieważ miałem okazję zobaczyć na czym polega praca naukowców zajmujących się różnymi dziedzinami nauk morskich – mówi Marcel Sadura. –  Pokazali nam, jak sprawdzają czy w owocach morza jest mikroplastik, w czym mogliśmy aktywnie uczestniczyć. Bardzo podobała mi się również wizyta na farmie wiatrowej. Dowiedziałem się jak wygląda życie w firmie zajmującej się produkcją i serwisem turbin wiatrowych, jak zbudowane jest to urządzenie i na czym polega praca techników. Miałem nawet szansę wyłączyć taką turbinę. Ostatniego dnia pobytu w Barcelos uczniowie i nauczyciele z portugalskiej szkoły zorganizowali imprezę z DJem oraz bufetem. Wyjazd był naprawdę udany i jeśli byłaby możliwość, pojechałbym tam jeszcze raz.

– Kolejną szansa na spotkanie z przyjaciółmi nasi uczniowie będą mieli już w lutym 2022 roku, kiedy to do naszej szkoły przyjadą goście z placówek  partnerskich. Później czeka ich jeszcze wyjazd do Niemiec oraz na Łotwę. Cały projekt potrwa do końca sierpnia – dodaje M. Paśnikowski.

ow, fot. SP nr 5

W wymianie wzięli udział: Julia Krawczyk, Julia Nieoczym, Katarzyna Kozieł, Oliwia Nowacka, Marcel Sadura i Paweł Gontkiewicz, pod opieką Magdaleny Wnuczek i Marcina Paśnikowskiego.

Artykuł przeczytano 4244 razy

Last modified: 23 listopada, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?