czwartek, 02 grudnia 2021r.

Najbardziej ukochał lotnictwo

Autor: |

W nocy, 26 stycznia, w wieku 91 lat zmarł Nikodem Buchowiecki. Działacz społeczny, wieloletni przewodniczący Klubu Seniorów Lotnictwa w Świdniku. Wiceprezes Krajowej Rady Seniorów Lotnictwa. Uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. Amicus Civitatis – Przyjaciel Miasta oraz Bene Merenti Civitatis Świdnik. Laureat plebiscytu „Świdniczanin Roku 2004”. Człowiek niesłychanie oddany swojej największej pasji – lotnictwu.

Nikodem Buchowiecki urodził się w 1930 roku na Kresach Rzeczpospolitej. W latach 1948–51 ukończył Państwowe Liceum Mechaniczno-Lotnicze w Warszawie, uzyskując dyplom technika budowy płatowców. Dyplom inżyniera mechanika uzyskał w 1970 r. w Wieczorowej Szkole Inżynierskiej na Politechnice Warszawskiej.
Przeszedł liczne szkolenia lotnicze: wrzesień 1948 r. – Podstawowy Kurs Spadochronowy z Wieży w Lublinie; 15 czerwca do końca lipca 1949 r. – Szkoła Szybowcowa w Lisich Kątach koło Grudziądza, II stopień; lipiec – sierpień 1950 r. – Podstawowe Szkolenie Samolotowe w Centrum Wyszkolenia Lotniczego we Wrocławiu; marzec – czerwiec 1954 r. – Kurs Instruktorski w Centrum Wyszkolenia Lotniczego we Wrocławiu.

Po przerwaniu, z powodów materialnych, studiów na Politechnice Warszawskiej, w listopadzie 1951 roku rozpoczął pracę w WSK Świdnik. Po przyjeździe do Świdnika przez rok latał w Aeroklubie Lubelskim na szybowcach i samolotach. W 1952 r., wspólnie ze Zbigniewem Piaseckim, Zdzisławem Klimkiewiczem i jego bratem Zbigniewem zakładał Aeroklub Fabryczny w Świdniku.

W początkach pracy w WSK był technologiem tylnej części kadłuba samolotu Mig-15. Z chwilą uruchomienia produkcji śmigłowca Mi-1, wspólnie z Wacławem Kurtzem i Wiesławem Redą, tłumaczył dla Wydziału Startu technologię z języka rosyjskiego , przystosowując ją do warunków polskich. Był w tym czasie technologiem prowadzącym w wydziale 570 – Start i Ekspedycja Techniczna. W styczniu 1959 r., po zorganizowaniu Wydziału Reklamacji i Obsługi Technicznej, został przeniesiony do tego działu, jako kierownik Sekcji Reklamacji i Produkcji Specjalnej, następnie jako zastępca kierownika, a od grudnia 1964 r. jako kierownik działu Reklamacji i Obsługi Gwarancyjnej.

Od lutego 1972 do listopada 1979 roku był przedstawicielem Ministerstwa Handlu Zagranicznego i Centralnego Zarządu Inżynierii jako zastępca kierownika, a następnie jako kierownik serwisu śmigłowcowego na cały Związek Radziecki.

Po powrocie do Świdnika pozostał w dziale Obsługi Gwarancyjnej, jako główny specjalista do spraw obsługi gwarancyjnej i reklamacji. Ostatnie trzy lata, przed przejściem na emeryturę w 1992 r., pracował w dziale głównego konstruktora jako konstruktor prowadzący sprawy dotyczące eksploatacji.

Uroczystości pogrzebowe Nikodema Buchowieckiego rozpoczną się w piątek, 29 stycznia, o godz. 11.00, w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku.

Artykuł przeczytano 744 razy

Last modified: 26 stycznia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?