sobota, 24 lutego 2024r.

Nagrodzeni za wzorową służbę

Autor: |

Co prawda Międzynarodowy Dzień Strażaka przypada 4 maja, jednak strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej powiatu świdnickiego obchodzili je dopiero w piątek. Uroczystość stała się okazją do wręczenia odznaczeń, wyróżnień i awansów.

Na uroczystą zbiórkę, która odbyła się na placu przed komendą w Świdniku, przybyli: przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Lubelski Komendant Wojewódzki PSP w Lublinie, poprzedni komendanci KP PSP w Świdniku, funkcjonariusze i pracownicy cywilni komendy, kapelan strażaków, zaprzyjaźnione służby, instytucje, inspekcje i firmy.

Gości przywitał bryg. Grzegorz Widz, komendant powiatowy PSP w Świdniku, który podziękował im za współpracę i podsumował działalność świdnickiej jednostki w minionym roku: – Dziękujemy za dobrą współpracę i wsparcie finansowe. W ubiegłym roku, w dużej części dzięki wam, udało się nam pozyska dwa samochody. To z kolei dało nam możliwość przekazania dwóch pojazdów do Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu naszego powiatu. Starostwo Powiatowe przekazało nam 300 tys. zł, Gmina Mełgiew – 80 tys. zł, Miasto Świdnik – 50 tys. zł, ponadto uchwałą Rady Miasta Świdnik umorzono nam podatek od nieruchomości na kwotę ponad 23 tys. zł. To nie koniec. Uzyskaliśmy 580 tys. zł na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśnieczego z budżetu państwa. 23 tys. zł z Zakładów Ubezpieczeniowych na zakup samochodu operacyjnego, 38 tys. z rezerw Wojewody na pokrycie części kosztów związanych z rosnącymi cenami energii, paliw i pozostałych mediów. Dzięki państwa staraniom i przychylności w ubiegłym roku udało nam się pozyskać ponad milion złotych dodatkowych środków. W 2022 roku wybuchła wojna w Ukrainie. Byliśmy zaangażowani w pomoc na granicy, transport uchodźców, pomagaliśmy przy wypadkach autokarowych, którymi podróżowali uchodźcy. Dodatkowo otworzyliśmy salę edukacyjną dla dzieci, którą tylko w ubiegłym roku odwiedziło 4 200 osób.

Po powitaniu gości i złożeniu raportu, odczytano list okolicznościowy Komendanta Głównego PSP. Później przyszedł czas na najważniejszy moment uroczystości – wręczenie odznaczeń, wyróżnień i awansów.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał stopień młodszego kapitana mł. asp. Piotrowi Szczeckiemu, tegorocznemu absolwentowi studiów inżynierskich w Szkole Głównej Służby Pożarniczej; „Brązową Odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” starszemu ogniomistrzowi Dariuszowi Wawrzyckiemu; „Odznakę św. Floriana” za zasługi dla społeczności lokalnej druhom Jerzemu Pawlakowi i Tomaszowi Świetlickiemu.

Na wniosek Komendanta Powiatowego PSP w Świdniku, uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Lublinie, medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali: złoty – mł. bryg. Paweł Dańko i st. asp. Andrzej Pyz; srebrny – st. ogn. Paweł Oskroba; brązowy – mł. asp. Jarosław Lejbt oraz ogn. Adam Grzegorczyk.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał stopień młodszego brygadiera st. kpt. Rafałowi Tomusiakowi. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej stopień aspiranta sztabowego: st. asp. Janowi Stachyrze i st. asp. Karolowi Kowalskiemu, a starszego aspiranta asp. Łukaszowi Kuspitowi. Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie stopień ogniomistrza przyznał: mł. ogn. Michałowi Dadejowi, mł. ogn. Pawłowi Karwackiemu, mł. ogn. Michałowi Kołodziejczykowi, a stopień młodszego ogniomistrza st. sekc. Piotrowi Stolarczukowi. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku stopień starszego strażaka nadał natomiast str. Karolowi Niedźwiedziowi.

Z okazji Dnia Strażaka przyznano również wyróżnienia finansowe za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych. Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie nagrodził: asp. sztab. Jana Stachyrę i st. asp. Jacka Pawelca. Z kolei nagrodami pieniężnymi za szczególne osiągnięcia w służbie Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku wyróżnił: bryg. Piotra Łowickiego, mł. bryg. Rafała Tomusiaka, kpt. Marka Lasotę, mł. kpt. Arkadiusza Forankiewicza, asp. sztab. Karola Kowalskiego.

– W imieniu odznaczonych i awansowanych chciałbym podziękować naszym przełożonym, którzy docenili nasz wysiłek. To dla nas ogromne wyróżnienie i moment, w którym nagrodzono naszą ciężką służbę. Pragnę zapewnić, że będzie to nas motywowało do jeszcze lepszego wykonywania obowiązków służbowych – powiedział w imieniu kolegów – strażaków i druhów – mł. bryg. Rafał Tomusiak.

Dzisiejsze święto stało się również okazją do podsumowania konkursu „Strażak Ochotnik Roku 2022 powiatu świdnickiego”. Nagrody otrzymali: Mariusz Koczmara z OSP  Rybczewice – zwycięzca konkursu, Mariusz Fidecki reprezentujący OSP Struża, Marek Bereza z OSP Piaski, Piotr Burzak z OSP Minkowice, Edward Pietrzyk z OSP Mełgiew, Magdalena Sobiesiak z OSP Pilaszkowice Bazar, Kinga Wrońska z OSP Dominów oraz Grzegorz Mogielnicki z OSP Trzeszkowice.

Na zakończenie głos zabrali zebrani goście: starosta Łukasz Reszka, ks. kan. Piotr Stańczak, kapelan powiatowy straży pożarnej w Świdniku, Dariusz Kołodziejczyk, prezes zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Świdniku oraz Artur Soboń, poseł na Sejm RP: – Bardzo się cieszę, że mogę tu dziś być i podziękować za waszą służbę, serce, odwagę i umiejętności, które są zawsze obecne przy każdym zdarzeniu i akcji, w których uczestniczycie. Życzę, abyście zawsze byli pod opieką św. Floriana i aby wasze życie i zdrowie nigdy nie było zagrożone. Wasza służba jest służbą, którą doceniają nie tylko mieszkańcy, ale także rząd. Staramy się zabezpieczać wasze potrzeby, by wasza służba była jeszcze bardziej efektywna, byście mieli odpowiedni sprzęt i infrastrukturę, a także wsparcie strażaków-ochotników.

Za oddaną pracę podziękował również nadbryg. Grzegorz Alinowski, lubelski komendant wojewódzki PSP w Lublinie: – Majowe święta to okazja do podsumowań i podziękowań za wzmożoną służbę, bo 2022 rok był trudny dla wszystkich. Rozpoczął się wydarzeniami brzemiennymi w skutki do dzisiaj. Najpierw atak hybrydowy na granicy Polsko-Białoruskiej, potem wojna w Ukrainie i związane z nią wyzwania, z których myślę, że wywiązaliśmy się bez zarzutów. Możemy z podniesioną głową stawić czoła nowym kolejnym, a jednocześnie patrząc wstecz powiedzieć, że daliśmy radę.

 

« z 3 »

Artykuł przeczytano 1038 razy

Last modified: 30 maja, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »