sobota, 19 września 2020r.

Nagroda dla świdniczanki

Autor: |

W ubiegły piątek, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody im. Anny Platto, wyróżnienia przyznawanego bibliotekarzom od 1995 roku, za szczególny wkład w pracę z dziećmi i młodzieżą oraz promocję czytelnictwa. Odebrała ją Aleksandra Majewska z Filii nr 3 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku.

Pani Aleksandra związana jest z biblioteką od 17 lat. Od 2016 roku prowadzi Filię nr 3, mieszczącą się w świdnickim szpitalu, co wymaga życzliwości, empatii, zaangażowania, wrażliwości i zrozumienia dla specyficznych potrzeb małych pacjentów-czytelników. Bierze udział w wielu kursach, szkoleniach oraz projektach, na przykład „Z książką zdrowiej!”. Powołała do życia klub gier planszowych „Kostka”, jest pomysłodawczynią cyklicznych akcji „Poczuj miętę do książek” i „Książka jak rumianek”. Prowadzi lubiany przez dzieci „Konkurs na wesoło”. Organizuje szpitalny „Dzień Chorego” i „Dzień Pozytywnego Myślenia”. Rocznie wysyła ponad 800 maili do sponsorów i darczyńców, a zdobyte środki i materiały wykorzystuje podczas spotkań z najmłodszymi. W 2019 roku zorganizowała 270 zajęć twórczych i wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i informacyjnych, w których wzięło udział ponad 1200 dzieci. Nie zapomina również o dorosłych pacjentach i pracownikach szpitala, służąc im radą i pomocą. To tylko niektóre z podejmowanych przez panią Aleksandrę działań, za które uhonorowano ją Nagrodą im. Anny Platto.

Na uroczystości nie zabrakło siostry patronki nagrody, laureatek poprzednich edycji, bliskich i przyjaciół pani Oli. Na widowni zasiadły bibliotekarki, które były nominowane do tegorocznej narody – Małgorzata Grochowska z MBP w Radzyniu Podlaskimi i Agnieszka Piłat z MGBP w Bełżycach. Wyrazy uznania złożyli świdniczance Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego, Tadeusz Sławecki, dyrektor WBP w Lublinie, Zdzisław Bieleń, pomysłodawca nagrody, a także wiceburmistrz Marcin Dmowski.

– Dziękuję za piękną działalność, szczególnie za pracę z chorymi dziećmi i życzę dalszych sukcesów – mówił Z. Wojciechowski, który wręczył laureatce również nagrodę kulturalną przyznaną przez marszałka.
– Pani Aleksandro, serdecznie gratuluję w imieniu burmistrza Waldemara Jaksona i swoim. Wszyscy mieszkańcy są dumni z Pani osiągnięcia i tego jak pracuje Pani dla dobra dzieci oraz wszystkich pacjentów szpitala – podkreślał M. Dmowski.
Laureatka nie kryła wzruszenia, przyznając, że praca jest dla niej drugim domem, szkołą, wielką przygodą i pasją, a sił dodaje jej rodzina: – Jestem bardzo wdzięczna za dzisiejsze spotkanie. Dziękuję za to wspaniałe wyróżnienie i gratuluję nominowanym koleżankom, bo tak naprawdę wszystkie wygrałyśmy. Bardzo się cieszę, że są tu moi bliscy, którzy inspirują mnie do podejmowania różnych działań. Praca w szpitalnej bibliotece jest specyficzna, zajęcia nie mogą kolidować z wizytami, posiłkami i zabiegami. Śmieję się jednak, że ponieważ moi czytelnicy leżą w łóżkach i nie mogą mi uciec, mogę im czytać do bólu.

Aleksandra Majewska, która już niebawem obejmie funkcję kierownika Filii nr 1 MPBP, przeniesionej do budynku przy ul. Ratajczaka, jest drugą świdniczanka uhonorowaną Nagrodą im. Anny Platto. W 1995 roku otrzymała ją Joanna Makuszewska, obecnie instruktor powiatowy MPBP.

aw

« 1 z 2 »

Artykuł przeczytano 264 razy

Last modified: 10 sierpnia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?