Miała być wprowadzona przed końcem ubiegłego roku. Z przyczyn technicznych opóźniona, ale oficjalnie zostanie odebrana pod koniec marca. Cieszy mieszkańców, bo gwarantuje kilka istotnych udogodnień. Mowa o strefie zamieszkania obowiązującej przy ulicy Skarżyńskiego.
Wprowadzenie zmian poprzedził gruntowny remont ulicy. W jego ramach wykonano zatoki do parkowania prostopadłego do osi jezdni. W założeniu miało to udrożnić drogę, na której pojazdy pozostawiane dotychczas w świetle jezdni, blokowały możliwość swobodnego, dwukierunkowego ruchu.
– Kończymy już proces znakowania ul. Skarżyńskiego – mówi Mariusz Leniak, inspektor wydziału infrastruktury i zamówień publicznych UM. – Zbędne znaki, np. oznaczenia progów zwalniających, ograniczenia prędkości, zakazy zatrzymywania, które znajdowały się w strefie, są już zdjęte. Nowe miejsca do parkowania prostopadłego zostały czytelnie oznakowane. Poza tym, wcześniej było dużo nieformalnych przejść dla pieszych. Mieszkańcy z przyzwyczajenia skracali sobie drogę, narażając się na niebezpieczeństwo potrącenia. Na szczęście obyło się bez wypadków. Teraz strefa zabezpiecza pieszych, którzy mają w jej obrębie pierwszeństwo. Poza tym, trzeba przypomnieć, że maksymalna prędkość obowiązująca w tym miejscu kierowców to 20 km/h.
Niestety, na razie siła przyzwyczajenia wydaje się mocniejsza niż nowe przepisy. – Co z tego, że mamy strefę, jak na odcinku przy markecie, wzdłuż ulicy nadal parkowane są samochody – skarży się jeden z mieszkańców ul. Skarżyńskiego. – Piesi też muszą mieć się na baczności, gdyż stojące samochody ograniczają widoczność, a wielu kierowców jeździ tędy zdecydowanie szybciej, niż pozwalają przepisy. Niektórzy klienci marketu parkują swoje auta na chodniku, tuż przed wejściem do sklepu. Może częstsze patrole policji lub straży miejskiej wprowadziłyby w tym miejscu więcej dyscypliny.
M. Leniak. apeluje o rozsądek: – Kierowcy parkujący wzdłuż osi jezdni narażają się na mandaty. Każdy powinien wiedzieć, że w strefie zamieszkania parkuje się tylko w miejscu wyznaczonym. Pozostawienie samochodu w miejscu utrudniającym innym uczestnikom ruchu wjazd, wyjazd, przejazd, jest zabronione.
Potwierdza to asp. Elwira Domaradzka, oficer prasowy KPP w Świdniku. – Proponuję zgłaszać do nas takie przypadki. Zachęcam też do korzystania z internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń. Taka forma zgłoszenia daje impuls do częstszych wizyt patroli, o różnych porach dnia i nocy. Do informacji można dołączyć dokładny opis zdarzenia, film lub zdjęcie, co ułatwi nam weryfikację sytuacji.
słs
Artykuł przeczytano 1773 razy
Last modified: 25 marca, 2019