sobota, 24 lutego 2024r.

Na pamiątkę zwycięskiej odsieczy

Autor: |

Po dwóch latach przerwy związanej z sytuacją covidową Świdnicki Klub Motocyklowy „Usarz” wraca do tradycji corocznych rajdów upamiętniających odsiecz Wiedeńską z 1683 roku.

– Cel wyprawy to upamiętnienie przypadającej w tym roku 339. rocznicy zwycięstwa wojsk, które pod wodzą króla Jana III Sobieskiego rozgromiły armię imperium osmańskiego, ocalając tym samym chrześcijańską Europę mówi Bartłomiej Pejo, prezes klubu, który jest głównym organizatorem rajdu.

Motocykliści wystartują jutro z Krzesimowa. Miejsce startu nie jest przypadkowe, bo to właśnie ta położona w powiecie świdnickim miejscowość była jednym z punktów koncentracji wojsk króla Jana III Sobieskiego przed wyruszeniem na odsiecz Wiedniowi. Z Krzesimowa szlakiem Sobieskiego “Usarze” ruszą na Śląsk, do Tarnowskich Gór.

Tam będą uczestniczyć w tradycyjnych obchodach święta Tarnowskich Gór, czyli Gwarkach. To bardzo widowiskowe wydarzenie, także nawiązujące do historii. Jego częścią jest, między innymi wielka parada samochodów, motocykli i grup rekonstrukcyjnych.

Z Tarnowskich Gór motocykliści ruszą przez Czechy do Austrii, gdzie 12 września, w rocznicę bitwy pod Wiedniem, w polskim kościele pw. św. Józefa na wzgórzu Kahlenberg, wezmą udział w mszy świętej za ojczyznę. Odprawi ją ks. Roman Krekora. Po nabożeństwie motocykliści wyruszą w drogę powrotną do Świdnika.

Historia “Usarza” nierozerwalnie wiąże się z Rajdem Odsieczy Wiedeńskiej. Klub powstał z myślą o jego organizacji, a dziś ta wyprawa, to obok zlotu wuesek, flagowe wydarzenie formacji. Osoby spotykane na drodze rajdu zazwyczaj bardzo pozytywnie reagują na widok świdnickich motocyklistów, a ci ze skrzydłami husarii przypiętymi do pleców i biało-czerwonymi flagami, trzeba przyznać, robią wrażenie.

fot. Archiwum Głosu Świdnika

Artykuł przeczytano 921 razy

Last modified: 9 września, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »