niedziela, 24 września 2023r.

Na imieniny do św. Kingi

Autor: |

Już w najbliższą niedzielę, w parafii pw. św. Kingi odbędzie się festyn rodzinny, na który organizatorzy zapraszają wszystkich świdniczan. Rozpocznie się on mszą św. o godz. 12.00.
– Tradycyjnie już odpust parafialny połączyliśmy z festynem, podczas którego nie zabraknie atrakcji dla młodszych i starszych. Będzie można zjeść kiełbaskę z grilla, pierogi i ciasta, spróbować szczęścia w loterii fantowej czy zakupić lawendę. Dzieci na pewno chętnie skorzystają, na przykład z dmuchanych zamków. O godz. 19.00, w ramach „Muzycznych wieczorów u św. Kingi” wystąpią Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, z towarzyszeniem Warsaw Opera Quartet. Zapraszamy serdecznie do udziału w niedzielnym spotkaniu – mówi Violetta Kasztelan, prezes Stowarzyszenia św. Kingi.
Organizatorzy zachęcają również do wsparcia loterii fantowej. Rzeczy, nowe lub w dobrym stanie, na przykład zabawki, książki, biżuterię, ceramikę, można przynosić do kaplicy św. Kingi do 20 lipca. Dochód z loterii przeznaczony będzie na budowę kościoła.

Oddaj krew
21 lipca będzie też można oddać krew i zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego. Ambulans lubelskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaparkuje przy kaplicy św. Kingi już o godz. 8.30.
– Akcję dedykujemy ciężko chorym świdniczanom. Potrzebna jest szczególnie krew BRh- i ARh-, ale osoby o innej grupie również są mile widziane. Wakacje to okres wyjazdów, a co za tym idzie wielu wypadków, więc wzrasta zapotrzebowanie na ten bezcenny lek. Nie bądźmy obojętni na nieszczęście innych. Oddanie krwi nic nie kosztuje, a może uratować czyjeś życie. Na chętnych będziemy czekali do godz. 14.00 – mówi Andrzej Słotwiński, prezes Klubu HDK-PCK im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik.
Osoby, które chcą wziąć udział w akcji, powinny mieć przy sobie dokument tożsamości. Muszą być wypoczęte i po lekkim śniadaniu. Dzień wcześniej nie mogą spożywać alkoholu.

Niezwykły obraz
Festyn będzie też doskonałą okazją, by zobaczyć niezwykły obraz św. Kingi, wiszący w budującym się kościele. Baner-mozaika ma wymiary 4,5x8m.
– 20 lat temu, 16 czerwca 1999 roku, podczas pielgrzymki do ojczyzny, papież Jan Paweł II ogłosił księżną krakowską i sandomierską, błogosławioną Kingę, świętą kościoła katolickiego. Aby uczcić tę rocznicę, postanowiliśmy stworzyć szczególny wizerunek patronki naszej parafii – wyjaśnia Magdalena Celińska ze Stowarzyszenia św. Kingi.
W czym tkwi jego niezwykłość? Obraz składa się z około 1500 zdjęć przekazanych przez parafian, a także innych mieszkańców Świdnika. Są zdjęcia z wakacji, portrety, fotografie rodzinne i oczywiście z wydarzeń religijnych i artystycznych, które odbywały się w parafii pw. św. Kingi.
– Z daleka święta Kinga prezentuje się naprawdę okazale i dostojnie, a podchodząc bliżej można śmiało odnaleźć swoje fotografie, pod warunkiem, że algorytm losujący umieścił je w zasięgu wzroku – dodaje M. Celińska.
aw

Artykuł przeczytano 1582 razy

Last modified: 16 lipca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »