sobota, 20 lipca 2024r.

Moda na odblaski

Autor: |

Są nie tylko fajnym dodatkiem do jesiennej stylizacji, ale przede wszystkim elementem sprawiającym, że piesi stają się widoczni dla kierowców. Odbijające światło kamizelki, taśmy, naklejki, czapki, a nawet sznurowadła i skarpetki to tylko część tego, co zobaczyliśmy na wybiegu w Komendzie Powiatowej Policji w Świdniku. Wszystko za sprawą konkursu „Moda na odblaski”, zorganizowanego dla uczniów.

W tegorocznej, drugiej edycji zabawy wzięły udział cztery drużyny, reprezentujące Szkoły Podstawowe nr 3 i 5 ze Świdnika oraz SP w Rybczewicach. Podczas niecodziennego pokazu mody młodzież zaprezentowała zdobione odblaskami stroje. Przygotowała też piosenki i wiersze zachęcające do noszenia świecących gadżetów, a także hasła, na przykład „Jeśli ciemna nocka jest, załóż odblaski i się świeć”, „Gdy w odblaskach paradujesz, życie swe ratujesz” czy „Odblaski na ulicy to nasi strażnicy”. Wybierając najciekawsze prezentacje, jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie zdecydowali się nagrodzić wszystkich uczestników rywalizacji. Pierwsze miejsce, w kategorii grupa młodsza, zajęły dzieci z Rybczewic, natomiast drugie reprezentanci SP 3. W kategorii grupa starsza, na najwyższym stopniu podium stanęła grupa z SP 5. Tuż za nimi uplasowała się drużyna z SP 3.
– Dziękuję, że wzięliście udział w konkursie. Serdecznie wam gratuluję. Wszyscy jesteście zwycięzcami – mówił podinsp. Tomasz Dejer, naczelnik wydziału ruchu drogowego KPP w Świdniku. – Naszym celem jest pokazanie dzieciom i dorosłym, że noszenie odblasków ratuje życie i zdrowie. Teraz szybko zapada zmierzch. Mając na sobie takie elementy, stajecie się widoczni dla kierowców z dużej odległości.
Konkurs był też okazją do przypomnienia, w jakim miejscu i kiedy można przechodzić przez ulicę oraz jakich zasad bezpiecznego poruszania się po mieście, trzeba przestrzegać.
– Takie pogadanki organizujemy również w szkołach i przedszkolach na terenie powiatu – wyjaśnia st. asp. Magdalena Szczepanowska z KPP w Świdniku. – Uczymy dzieci i młodzież, jak dbać o swoje bezpieczeństwo w drodze do szkoły, jak zachowywać się podczas zimowego czy letniego wypoczynku oraz co zrobić, gdy zaczepia je ktoś obcy. To bardzo ważne, by umiały sobie poradzić w różnych sytuacjach.
af

Artykuł przeczytano 1320 razy

Last modified: 14 listopada, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content