czwartek, 29 lutego 2024r.

Młodzi w mieście

Autor: |

Marcin Dmowski, zastępca burmistrza, Andrzej Mańka, dyrektor Centrum Usług Społecznych i Renata Elmerych, organizator społeczności lokalnej CUS, spotkali się dzisiaj z przedstawicielami samorządów uczniowskich świdnickich szkół oraz Młodzieżowej Rady Miasta. Rozmawiano, między innymi, o tym, w jaki sposób młodzież może zaangażować się w życie miasta.

– Podyskutujemy o ważnych dla nas wszystkich sprawach, o projektach, które miasto chce wcielić w życie, by sprostać potrzebom młodzieży. Pan burmistrz wyszedł z inicjatywą, aby przygotować gminny program na rzecz ludzi młodych i zależy nam na pomocy osób zainteresowanych nim, czyli właśnie waszej. Czekamy na wasze pomysły – mówił Andrzej Mańka.

Marcin Dmowski, zastępca burmistrza, przekazał uczestnikom spotkania ankietę dotyczącą strategii rozwoju Świdnika, z prośbą o jej uzupełnienie, ale też naniesienie własnych propozycji: – Pojawiają się głosy, że Świdnik to miasto dla starszych ludzi, co oczywiście nie jest takie złe, bo są to przecież nasi rodzice i dziadkowie. Młodzi ludzie często piszą, że dla nich nic się tutaj nie dzieje. Najlepiej więc zacząć działać w tym kierunku. Proponujemy, abyście przyjrzeli się ankiecie i zmienili ją według własnego uznania. Skonsultujcie ją również z koleżankami i kolegami w szkołach, dodajcie swoje pytania.

W dokumencie znalazły się takie pytania, jak: Czy jesteś zadowolony z życia w Świdniku?, Gdzie realizujesz swoje podstawowe aktywności?, Co najbardziej podoba ci się/nie podoba w Świdniku?  Jakich miejsc twoim zdaniem brakuje dla młodzieży w mieście? Czym głownie poruszasz się po mieście? Z czym chciałbyś aby utożsamiano Miasto Świdnik?

– Po konsultacjach z wami ankieta będzie dostępna dla wszystkich uczniów, prawdopodobnie w formie online. Następnie opracujemy wyniki i we wrześniu chcielibyśmy w każdej ze szkół zorganizować spotkania, by je przedyskutować. Później stworzymy dokument, który będzie skutkował zmianą polityki miasta na przyszłe lata – dodał M. Dmowski.

A.Mańka przedstawił natomiast pomysły, które mogą być zrealizowane wspólnie z młodzieżą: – Centrum Usług Społecznych i Stowarzyszenie Wspólnota Świdnicka napisały duży projekt i pozyskały środki finansowe, których część chcielibyśmy wykorzystać jeszcze w tym roku na zorganizowanie wydarzenia skierowanego do młodych mieszkańców, na przykład, Dnia Młodych. Zachęcamy was do zgłaszania propozycji, co w jego ramach mogłoby być, przy waszym czynnym udziale, zrealizowane. Jako Centrum Usług Społecznych staramy się promować ludzi aktywnych. Stąd nasza druga propozycja. Jeśli uda się zorganizować wydarzenie dla młodzieży, będziemy chcieli nagrodzić te osoby, które najbardziej się w te działania zaangażowały. Na przykład wspólnym wyjazdem integracyjnym w góry, w okresie ferii zimowych. Koordynatorem działań zostaje Renata Elmerych i do niej możecie zgłaszać wszelkie uwagi.

Uczniowie już podczas spotkania zgłaszali swoje propozycje, na przykład organizację Młodzieżowych Dni Świdnika.

aw

 

Artykuł przeczytano 708 razy

Last modified: 29 maja, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »