czwartek, 18 kwietnia 2024r.

Mistrzowie szkolnego sportu

Autor: |

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta odbyło się podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół za rok  2022/23.

– Serdecznie gratuluję wszystkim, którzy zostali dzisiaj wyróżnieni. Dziękuję im za pracę i zaangażowanie. Żyjemy w bardzo dynamicznym otoczeniu. Myślę o wszechobecnej cyfryzacji naszego życia – Internecie, social mediach, telefonach komórkowych. W tym kontekście nie do przecenienia jest rola i znaczenie nauczycieli wychowania fizycznego, którzy wprowadzają w życie młodych ludzi równowagę. Dotyczy to ich zdrowia fizycznego, ale także psychicznego, aktywności społecznej. Dużo prawdy jest w często powtarzanym sloganie, że sport wychowuje, uczy, pomaga wszechstronnie się rozwijać, Myślę, że jego znaczenie dla budowy zdrowego społeczeństwa będzie coraz większe – podkreślał burmistrz Waldemar Jakson.

– Kultura fizyczna jest jedną z podstaw wychowania młodego człowieka, wykształcania w nim nawyków, które będą skutkowały w dorosłym życiu pracowitością odpowiedzialnością, a przede wszystkim zdrowiem. Szczególnie w czasach pocovidowych wiemy, jak ważna jest aktywność fizyczna.  Znakomite wyniki osiągane przez uczniów naszych szkół w rywalizacji sportowej zawdzięczamy wyjątkowemu zaangażowaniu nauczycieli wychowania fizycznego,  przychylności ich dyrektorów wszystkich placówek, a także rodzicom zachęcającym dzieci do udziału w zajęciach sportowych. Od kilku lat Miejsko-Powiatowym Szkolnym Związkiem Sportowym kierują ludzie, którzy potrafią zdobyć  zrozumienie i przychylność nauczycieli, instruktorów oraz trenerów. Robią to z bardzo dobrym skutkiem, co widać po wysokich miejscach zajmowanych systematycznie przez nasze placówki w klasyfikacjach wojewódzkich. Bez tej bezpośredniej pracy nic by nam się nie udało.  O ich sukcesie świadczy także obecność Jacka Czerniakowskiego w zarządzie Lubelskiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego – mówił Mirosław Tarkowski, przewodniczący Komisji Zdrowia Sportu i Turystyki Rady Miasta Świdnik.

Klasyfikację rywalizacji szkół przedstawił Grzegorz Martyniuk, sekretarz Miejsko-Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego: – Bardzo dziękujemy za możliwość podsumowania wyników współzawodnictwa szkół przed tak szacownym gremium. Na co dzień zajmujemy się wychowaniem młodych ludzi poprzez sport. To właśnie w szkołach rozpoczynają oni pierwszy etap swojej  przygody z aktywnością fizyczną i zdrowym stylem życia. Drogę wskazują im nauczyciele wychowania fizycznego, dyrektorzy i, rzecz jasna, rodzice. Dzisiejsze podsumowanie dotyczy rywalizacji miejsko-powiatowej, natomiast w miniony piątek odbieraliśmy w Zamościu trofea przyznawane przez Lubelski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy.  W kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej, Szkoła Podstawowa nr 3 zajęła 1 miejsce, natomiast SP nr 7 – 7. W pierwszej dwudziestce, wśród 82 sklasyfikowanych szkół znalazła się jeszcze SP nr 5. W klasyfikacji najmłodszych dzieci Szkoła Podstawowa nr 5 znalazła się na 3 lokacie na 211 sklasyfikowanych szkół. SP nr 7 zajęła również wysokie, 5 miejsce. W kategorii Licealiada najwyżej, na 35 pozycji uplasowało się II LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Dzisiejsza uroczystość  była również okazją do wręczenia przez Tadeusza Więcka, wiceprezesa Lubelskiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego  medali 70-lecia SZS za długoletnią działalność  i wybitne zasługi dla sportu szkolnego. Odebrali je w imieniu miasta Świdnik – Włodzimierz Radek, przewodniczący Rady Miasta, burmistrz Waldemar Jakson oraz Marcin Dmowski i Jerzy Irsak, zastępcy burmistrza. Medale otrzymali  również: Danuta Dudzińska, Jolanta Kołodziejczyk, Renata Łapa, Joanna Sekuła, Wiesław Księski, Piotr Bogusz, Zdzisław Stypiński, Krzysztof Woźniak, Edward Wiśniewski, Ludwik Król, Krzysztof Szczepaniak, Marian Misztal, Ireneusz Keller, Grzegorz Dejko, Jacek Czerniakowski i Grzegorz Martyniuk.

Miejsko-powiatowa klasyfikacja współzawodnictwa sportowego szkół za rok 2022/23:

Kategoria Igrzyska Dzieci

 1. Szkoła Podstawowa nr 7 w Świdniku
 2. Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku
 3. Szkoła Podstawowa nr 3 w Świdniku
 4. Szkoła Podstawowa w Bystrzejowicach
 5. Szkoła Podstawowa w Piaskach
 6. Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdniku

Kategoria Igrzyska Młodzieży Szkolnej

 1. Szkoła Podstawowa nr 3 w Świdniku
 2. Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku
 3. Szkoła Podstawowa nr 7 w Świdniku
 4. Szkoła Podstawowa w Bystrzejowicach
 5. Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdniku
 6. Szkoła Podstawowa w Piaskach

Kategoria Licealiada

 1. II Liceum Ogólnokształcące w Świdniku
 2. I Liceum Ogólnokształcące w Świdniku
 3. Zespół Szkół nr 1 w Świdniku
 4. Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku
 5. Zespół Szkół w Piaskach
« z 3 »

Artykuł przeczytano 458 razy

Last modified: 29 listopada, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content