niedziela, 24 września 2023r.

Mieszkania zamiast urzędu

Autor: |

Kilkupiętrowy blok z podziemnym garażem i częścią przeznaczoną pod usługi. Taki budynek już niedługo będzie mógł powstać w samym centrum miasta. Urzędnicy właśnie przygotowują zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, które mają umożliwić jego budowę.

Od ponad roku przedstawiciele Urzędu Miasta poszukują nowego właściciela byłej siedziby ratusza i działki, na której gmach jest zlokalizowany. Na razie jednak, mimo kilkukrotnego ogłaszania przetargu i zmniejszania ceny, nie było zainteresowanych. Władze miasta chcą więc zastosować nową strategię wobec swojej dawnej siedziby.

– Niestety, jak pokazały nam poprzednie przetargi, nieruchomość, choć położona w centrum miasta, nie była atrakcyjna dla przedsiębiorców. Zapewne jednym z powodów jest jej współwłasność z bankiem. Drugim problemem była jej powierzchnia, która uniemożliwiała rozbudowę istniejącego gmachu – tłumaczyła Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Dlatego postanowiliśmy o sprzedaży jej wraz z działką, położoną z tyłu budynku, na której w tej chwili mieści się parking. Liczymy, że dzięki temu, łatwiej znajdziemy dla niej właściciela.

Na tym jednak nie koniec. Rozpoczęła się również procedura zmian w planie zagospodarowania przestrzennego.

– Dzięki nim, w miejscu dawnego urzędu, będzie mógł powstać blok z podziemnym garażem – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Budynek mógłby mieć wysokość porównywalną z sądem, zlokalizowanym naprzeciwko dawnego ratusza. Zgodnie z przygotowywanymi zmianami, 70 proc. jego powierzchni miałyby zająć mieszkania, pozostałe 30 proc. lokale usługowe.

– Nie ma wątpliwości, że teren przy ul. Wyszyńskiego to jeden z atrakcyjniejszych w Świdniku. Chcemy więc znaleźć takie rozwiązanie, które umożliwi jego zagospodarowanie, ale da również dochód do budżetu miasta – tłumaczy wiceburmistrz.

Ostatnia cena, za jaką można było kupić dawny budynek ratusza wraz z działką, przekraczała 2 mln zł.

– Po połączeniu z terenem parkingu i zmianie przeznaczenia, nieruchomość zostanie jeszcze raz wyceniona i wówczas ponownie ogłosimy na nią przetarg – dodaje M. Dmowski.

kal

Artykuł przeczytano 1132 razy

Last modified: 5 lipca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »