Jedni zdecydowali się na wesoły pochód z marzanną, inni wykorzystali pierwszy dzień wiosny do zorganizowania spotkania łączącego ze sobą występy artystyczne oraz warsztaty. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy zaprosił zaprzyjaźnione instytucje i placówki oświatowe na „Międzypokoleniową edukację w zakresie inkluzji – warsztaty połączone z integracją – promowanie idei społeczeństwa otwartego na różnorodne niepełnosprawności”.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, a także przedszkoli, szkół oraz Klubu Seniora, a także rodzice i dziadkowie przedszkolaków. Zebranych w kompleksie „Lachówka” gości przywitała Elżbieta Krupa, dyrektor SOSW, która przypomniała, że 21 marca to nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale przede wszystkim Światowy Dzień Zespołu Downa. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Na znak solidarności tego dnia nosimy kolorowe skarpetki, będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Spotkanie podzielono na dwie części, które poprowadziła reporterka i prezenterka telewizyjna Anna Dąbrowska. Podczas pierwszej części wydarzenia publiczność miała okazję podziwiać talenty aktorskie, taneczne i wokalne świdniczan. Na scenie zaprezentowali się: Świdnicka Grupa Teatralna „Teatr Drogi”, Teatr „Za Piątą Górą” i zespół wokalny „Rozśpiewana 5” z Przedszkola Integracyjnego nr 5, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 oraz zespół wokalny „Retro” pod dyrekcją Janusza Lawgmina, który na co dzień działa w ramach Klubu Seniora. Między występami o dobre nastroje i integrację uczestników zadbał Adam Witkowicz.
Druga część spotkania była poświęcona warsztatom. Ponieważ zbliża się Wielkanoc, uczestnicy wykonywali stroiki świąteczne, pisanki i palmy.
af
Artykuł przeczytano 1560 razy
Last modified: 21 marca, 2023