piątek, 26 lutego 2021r.

Miasto w budowlanej gorączce

Autor: |

Na wschodzie powstaje nowe osiedle. Lada moment blok zacznie rosnąć przy ul. Klonowej. Mieszkania budują się również przy ul. Wyszyńskiego i w południowych rejonach. Razem z nowymi blokami przybywa też mieszkańców. Tylko w ostatnich dwóch latach w Świdniku zameldowało się ponad 1700 osób.

Już od kilku lat deweloperzy upodobali sobie Świdnik. Ich działalność wprost przekłada się na nowych mieszkańców. – W 2019 roku w naszym mieście zameldowało się tysiąc osób, w minionym ponad siedemset – wylicza Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – To bardzo dobre wskaźniki. Potencjał Świdnika dostrzegli deweloperzy. Żaden z nich nie zdecydowałby się na zakup działek i budowę bloków bez dokładnej analizy rynku i upewnienia się, że mieszkania znajdą nabywców.

Miasto dobre do życia

Na popularność Świdnika wśród nowych mieszkańców wpływa wiele czynników. Niewątpliwym „plusem” jest bliskość Lublina i możliwość bardzo szybkiego dojazdu do stolicy województwa. Ale nie tylko. Nowi mieszkańcy podkreślają, że postawili na nasze miasto również ze względu na spokój, bezpieczeństwo i komfort życia. – Strategia rozwoju Świdnika zakłada, między innymi, działania skupiające się na polepszeniu komfortu życia. Inwestujemy w placówki oświatowe, miejsca relaksu, obiekty sportowe, dobre drogi – wylicza Ewa Jankowska. – Chcemy, żeby nasze miasto stawało się dla obecnych i przyszłych mieszkańców wygodnym i komfortowym miejscem do życia. Po liczbie nowych meldunków w ostatnich latach widzimy, że taka strategia przynosi dobre skutki.

Deweloperzy w natarciu

Na tym jednak nie koniec, bo w tej chwili na terenie Świdnika powstają setki nowych mieszkań, a kolejne są już w planach. Jeszcze w tym roku mieszkańcy otrzymają klucze do ponad stu lokali, które powstają w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Budynki zostały zlokalizowane na miejskich działkach, przy ul. Roweckiego – Grota. W tym samym miejscu mieszkania buduje również lubelski deweloper, firma TTS Development. W ramach jej inwestycji powstaną cztery 3 – piętrowe bloki. Zainteresowani już mogą kupować lokale w dwóch pierwszych budynkach. Inwestycję w tym samym rejonie ulokuje najprawdopodobniej Spółdzielnia Mieszkaniowa. W minionym roku, za ponad 3 mln zł, kupiła od miasta dwie działki przy ul. Grota – Roweckiego. Kolejne dwie zlokalizowane w tym samym rejonie, jeszcze nie znalazły nabywców.

Nowe idzie na Brzezinach 

W lecie 2019 roku ratusz sprzedał, za rekordową kwotę, teren zlokalizowany na osiedlu Brzeziny w sąsiedztwie osiedla Lokum TBS. Blisko 2- hektarową działkę, za ponad 8 mln zł, kupił lubelski deweloper, firma Wikana. Jeszcze w ubiegłym roku jej przedstawiciele informowali, że prowadzą prace przygotowawcze do budowy w tym miejscu bloków. W tej chwili rozpoczęli sprzedaż mieszkań w pierwszym planowanym budynku, choć fizycznie inwestycja jeszcze nie ruszyła. Prace mają rozpocząć się w pierwszym kwartale tego roku i zakończyć w zimę przyszłego. W bloku ma powstać 108 mieszkań, choć z nieoficjalnych informacji wynika, że na placu za kościołem pw. Św. Kingi, może znaleźć się nawet 400 lokali.

Kolejny blok powstaje u zbiegu ulic: Wyszyńskiego, Kamińskiego i Gospodarczej. Za inwestycję odpowiada Grupa Deweloperska GD Sp. z o.o. Inwestycja ruszyła w minionym roku, ma się zakończyć w drugim kwartale 2022 roku. Firma planuje budowę jednego bloku, w którym znajdzie się 16 mieszkań. Swoje inwestycje w południowej części miasta prowadzi również, już od wielu lat, firma Mak-Dom. W tej chwili realizuje już siódmy etap budowy osiedla Polesie, które powstaje w sąsiedztwie ul. Klonowej.

Artykuł przeczytano 797 razy

Last modified: 2 lutego, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?