sobota, 24 lutego 2024r.

Miasteczka rowerowe dla uczniów

Autor: |

Bezpieczeństwo na drogach i edukacja najmłodszych w tym zakresie to jedno z zadań, na które Urząd Miasta kładzie duży nacisk. W ramach projektu pn. „Bezpieczny pieszy w Gminie Miejskiej Świdnik” powstaną trzy mobilne miasteczka rowerowe.

Świdnicki ratusz wyłonił już wykonawcę, który przygotuje miasteczka rowerowe przy trzech placówkach. Staną one przy Szkołach Podstawowych nr 3, 4 oraz 7. Wykonawca zrealizuje projekt w terminie do 60 dni od dnia podpisania umowy.

– Dzięki mobilnym miasteczkom rowerowym uczniowie świdnickich szkół będą mieli szansę nauczyć się przepisów ruchu drogowego w praktyce. Dedykowane kompleksy pozwolą na poznanie zasad panujących na ulicach i chodnikach. Umożliwią także zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności bezpiecznej jazdy na jednośladzie – tłumaczy burmistrz Waldemar Jakson.

Swoje oferty złożyło trzech wykonawców. Dwa zgłoszenia zostały odrzucone z uwagi na niezgodność z warunkami zamówienia. Mobilne miasteczka zostaną wykonane przez firmę z Andrychowa.

W skład miasteczek wejdą ronda, przejścia dla pieszych, sygnalizatory świetlne, a także odblaskowe znaki drogowe. Takie miejsca znacznie ułatwią naukę zasad ruchu panującego na ulicach.

Miasteczko ruchu drogowego od kilku lat funkcjonuje już przy SP nr 5. Sprawdza się bardzo dobrze i chętnie korzystają z niego choćby dzieci przygotowujące się do egzaminu na kartę rowerową, ucząc się praktycznych zasad poruszania się jednośladem.

Od wielu lat można zaobserwować dynamicznie rozwijający się ruch rowerowy na terenie miasta. Świdniczanie coraz chętniej korzystają z tego środka transportu, co ułatwia im rozrastająca się infrastruktura rowerowa, zawierająca ścieżki dla jednośladów i parkingi. Wypełnione po brzegi stojaki rowerowe przy szkołach świadczą o tym, że dzieci i młodzież również chętnie wsiadają na rowery. W ramach realizowanych ćwiczeń praktycznych i edukacyjnych zajęć teoretycznych, Miasto Świdnik przygotowuje młodych rowerzystów do bezpiecznego poruszania się po mieście.

Artykuł przeczytano 596 razy

Last modified: 19 maja, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »