poniedziałek, 26 lutego 2024r.

Marsz Różowej Wstążeczki z Wąsem

Autor: |

Prelekcja, dyskusja i wspólny spacer ulicami Świdnika, a wszystko po to, by wiedza na temat nowotworów piersi dotarła do jak największego grona osób. W sobotę odbył się Marsz Różowej Wstążeczki z Wąsem, organizowany przez Fundację Ogrody Kultury Bez Barier oraz Grupę Miłośników Nordic Walking ze Świdnika.

Celem spotkania było propagowanie badań profilaktycznych pod kątem raka piersi, ponieważ to nowotwór, na który kobiety na całym świecie chorują najczęściej. Sobotnie spotkanie rozpoczęło się w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Świdniku. Tam lek. Agata Gąsławska-Kupisz, podczas prezentacji, przedstawiła wszystkie aspekty tej choroby. Od profilaktyki, przez badania, leczenie, zabiegi mastektomii aż po rekonstrukcję piersi.
Jak podkreślali organizatorzy, wiedza i profilaktyka jest niezwykle ważna, a wcześnie wykryta choroba może zostać wyleczona. Istotne jest również to, żeby wiedzieć jak odnaleźć się w sytuacji choroby. Gdzie szukać pomocy i jak pomagać sobie samemu oraz najbliższym.
– Sama nazwa wydarzenia, czyli Marsz Różowej Wstążeczki z Wąsem, to próba wciągnięcia w ten temat mężczyzn. Temat nadal pozostaje pewnym tabu. O nowotworach piersi mówimy mało i bardzo niechętnie. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że ta choroba dotyka coraz więcej kobiet. Temu służyło dzisiejsze spotkanie. Chcemy przypominać kobietom oraz ich partnerom, że zdrowie jest najważniejsze i nie ma wstydliwych tematów, kiedy o nim mówimy – mówi Aneta Komsta, prezes Fundacji Ogrody Kultury Bez Barier.
– Chcemy zaakcentować ten różowy październik, czyli miesiąc świadomości raka piersi. Podczas prezentacji widziałyśmy bardzo drastyczne zdjęcia. Myślę, że taki przekaż jest potrzebny, ponieważ utkwi w pamięci i uczestniczki zapamiętają jak ważna jest profilaktyka, by zapobiec chorobie – dodaje Beata Portka, koordynator wydarzenia.
Po spotkaniu odbył się Marsz dla Zdrowia Różowej Wstążeczki z Wąsem, prowadzony przez instruktor Magdalenę Kielar. Różowa trasa wiodła przez główne ulice Świdnika.
A już w listopadzie Fundacja zaprasza na kolejne spotkanie. Tym razem będzie ono poświęcone profilaktyce raka prostaty.

« z 3 »

Artykuł przeczytano 1529 razy

Last modified: 22 października, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »